DRUKUJ

 

Głupota pomysłem na szczęście

Publikacja:

 15-09-16

Autor:

 majja
Spróbujmy na moment nie obrażać się na słowo głupi. Pójdźmy zamiast tego tropem Krasickiego, który w głupocie właśnie dostrzegał źródło szczęścia.

Głupi bowiem uśmiecha się częściej, nie doświadczając przykrości trudnych przemyśleń i nieprzyjemnych wniosków.
Zdrowie również bardziej mu dopisuje- w końcu nie ślęczy nocami nad książkami, nie trapią go przybijające myśli wymagające głębszej analizy.

Głupiec- pewny siebie i swej wagi na świecie nie dokona samooceny, lecz uzna swoją osobę za wartą poznania i godną naśladowania, co z kolei nakłoni go do dzielenia się z innymi swoimi myślami. Będzie krzyczał, a dzięki szczerej wierze w prawidłowość swoich słów i słusznej mu energii, zostanie wysłuchany.

Nie będzie miał też głupiec problemu z odnalezieniem się w społeczeństwie, jako iż znaczna część ludzi podziela jego stan umysłu.
Głupi według Krasickiego nie przejmie się również tym, jak jego osoba zostanie uwieczniona na kartach historii, przyświecać mu bowiem będzie zasada Carpe Diem.

Czy opis głupca rodem z renesansu znalazłby zastosowanie w czasach dzisiejszych?
Inteligencja imponuje i budzi szacunek, ma jednak wiele różnorodnych definicji. Często jej imieniem nazywa się przykłady amatorskiego filozofowania zamieszczone w tekstach piosenek, wywiadach, programach telewizyjnych. Ich twórcy cieszą się niemałą grupą fanów, co sprawia, że są pewni siebie i swoich mądrości. Napędzeni motorkiem nagłego sukcesu, tworzą więcej. Przez pewien czas się to sprzedaje (przyznam, że już niepokojąco długo).

Czy to nie ta sama głupota? I ta sama radość? Czyż można mieć im za złe tą nierozumność, skoro ich szczęście bierze się z niej właśnie? Krasicki nie miałby.

Zapraszam na mianowicie.blogspot.com :)

Data:

 2014

Podpis:

 Majja Polak

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=78673

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl