https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1102
użytkowników.

Gości:
1102
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 79309

79309

Ojcowie tacy są

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
16-03-16

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Rodzina/Kultura/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
2547
Głosy
1
Ocena
4.00

Zmiany
16-03-16

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: André Podpis: André
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
o tym, czego się boi redaktor naczelny ogólnopolskiego magazynu muzycznego

Opublikowany w:

Ojcowie tacy są

W redakcji każdy się gdzieś krzątał, łaził, wgapiał się w monitor albo przewracał oczami, ale jakoś tak się stało, że akurat wszyscy byli w pobliżu. Kuba stanął i głośno, ale całkiem na luzie powiedział: „Ej słuchajcie”. Brzmiało, jakby zaraz miał oznajmić, że idzie do sklepu i będzie zbierał zamówienia co komu kupić. Albo jakby miał przekazać informację o kolejnej akcji marketingowej. Na trzy sekundy zrobiło się zupełnie cicho (co się zwykle nie zdarza, bo zawsze jest ktoś zakręcony, kto nie usłyszy), a Kuba dokończył: „Będę miał drugiego dzieciaka”. Jedna krzyknęła, druga klasnęła, inny otworzył szeroko oczy i po chwili przyjęcia tej informacji do wiadomości każdy udał się do zastępcy naczelnego z gratulacjami. Sam naczelny, mimo że stał najbliżej, nie od razu uścisnął kolegę. Jego „chwila przyjęcia informacji” trwała ułamek sekundy dłużej. Zarezerwowany był on dla niewidzialnego z zewnątrz drobnego ukłucia zazdrości. Kuba był od Pawła parę lat młodszy i miał świetną małą rodzinkę – żonę i 4-letniego synka – o której Zientarski mógł tylko pomarzyć (co też często robił). Szybko się zreflektował i też gratulował koledze kolejnego potomka.
A kolejka do gratulacji była dosyć zadziwiająca. Jako pierwszy wyrwał się Waldek, który sam nie miał dzieci, mimo że w małżeństwie był już od kilku lat. Następna była Paulina, dla której najważniejsza była kariera i nie wyobrażała sobie siebie w ogóle z niemowlęciem. Ba! Nawet ciąży sobie nie wyobrażała. Trzeci był Paweł – wdowiec z dorastającą córką, następny Marcin – rozwodnik i dopiero potem gratulowali ci, którzy sami już długo byli rodzicami. Zupełnie jakby ci pierwsi chcieli ukryć „dzieciowe” braki, a ci drudzy jakby byli mentorami, którzy będą doradzać. „Dla nas to nie pierwszyzna” – zdawały się mówić ich flegmatyczne kroki i rozumiejące spojrzenia.
Od razu zaczęły się też pytania o imię. Jeśli dziewczynka, to Kalina – po babci, a jeśli chłopiec – to jeszcze nie wiedzą. Waldek z wymownym spojrzeniem zaproponował, „że może byśmy to opili”, na co stanowczo, aczkolwiek z uśmiechem zareagował Zientarski.
– Koniec kawiarenki, wszyscy do roboty – rozgonił swoich pracowników redaktor naczelny. – Do „Kalinkowego” wrócimy – powiedział już ciszej do zainteresowanych. Bo i sam by się napił.
„Kawiarenką” w „Rolling Stone” nazywano ten czas w pracy dziennikarzy, kiedy następowało rozluźnienie obyczajów, można było trochę odsapnąć, zrobić kawę, zjeść coś ciepłego albo zdrowego, chwilę poplotkować, przewietrzyć mózg czy rozciągnąć mięśnie. Kawiarenka zawsze pojawiała się samoistnie, a kończyła się… różnie. Czasami również samoistnie, a jeśli nie, to Paweł albo Jan pilnowali, żeby zbyt długo nie trwała. Tym razem kawiarenka za sprawą Kuby trwała już do końca dnia, mimo że szef ukrócił ją stanowczą decyzją po 15 minutach. Każdy – mimo że zajęty pracą – po cichu w swojej głowie mielił temat dzieci, rodziny, sensu tego wszystkiego. Zientarski być może najbardziej. Jego córka była już prawie dorosła, a on panicznie bał się samotności. Nie chciał nawet dopuszczać do siebie myśli, że mogłaby się wyprowadzić bezpośrednio po maturze. W głębi duszy przeczuwał, że tak właśnie będzie, ale było to dla niego tak przytłaczające uczucie, że wmawiał sobie na siłę, że to się nie stanie. „Przecież ona ma takie słabe oceny, gdzie by się z nimi dostała?” – myślał i sam przeraził się swoim egoizmem i brakiem wiary w jedyne, najlepsze i doskonałe – jak zawsze powtarzał – dziecko. Chciał ją na siłę zatrzymać przy sobie i podświadomie cieszył się z jej niepowodzeń. Z drugiej strony chciał móc się nią chwalić i być z niej dumny. Jego myśli i uczucia były tak poplątane, że nie kontrolował tego, kim jest na zewnątrz, co czuje wewnątrz, a jak jest tak naprawdę. Tego „naprawdę” bał się ujawniać przed samym sobą. Dlatego temat dzieci szybko sprzątnął pod dywan w swojej głowie i postanowił zabrać się za coś, co spowoduje, że wszystkie instynkty wrócą na swoje miejsce, czyli w przepastną czarną czeluść jego osobowości. Umiał to pokonać jedynie pracą fizyczną – na zadaniach biurowych nie mógłby się skupić. Skorzystał więc z okazji i zaproponował Kubie, żeby dzisiaj zrobił sobie luźniejszy dzień, a on za niego pojedzie do klubu z banerami – miał nadzieję, że sam będzie mógł je powiesić. Wspinaczka z pewnością dobrze mu zrobi, mimo że to nie należy do jego obowiązków.

Podpis: 

André 2016
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.