https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
100

Od gołębia do Gołębiewskiego

Autor płaci:
250

  Jeśli uwierzysz, że odchody gołębia mogą Ci przynieść szczęście, jak mówią , to zobacz co się może zdarzyć.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W listopadzie nagrodą jest książka
Wielki Gatsby
Francis Scott Fitzgerard
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Od gołębia do Gołębiewskiego

Jeśli uwierzysz, że odchody gołębia mogą Ci przynieść szczęście, jak mówią , to zobacz co się może zdarzyć.

Pięć Domen: Tom 1 - Światło Północy: cz. 33

Trochę wcześniej, a tyle się działo.

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. rozdział VI

Co za głupie psikusy? I to ma być element dobrej zabawy?!

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
887
użytkowników.

Gości:
887
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 765

765

Instrukcja BHP otwierania konserwy...

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
03-07-18

Typ
F
-felieton
Kategoria
Polityka/Komputery/Aktualności
Rozmiar
5 kb
Czytane
7109
Głosy
10
Ocena
4.50

Zmiany
03-07-18

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: maciek Podpis: Maciej Ciesiółka
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Dość stary tekst, niestety ciągle aktualny

Opublikowany w:

Tygodnik "Najwyższy Czas"

Instrukcja BHP otwierania konserwy...


Czasem rzeczywistość prześciga najgłupsze nawet sny idioty. Telewizor z poważną miną, pokazał strajk pracowników poczty. Niby nic szczególnego – wiadomo, że każda państwowa instytucja jest droższa, gorsza, zatrudnia więcej ludzi i wymaga dotacji, a co jakiś czas paraliżowana jest strajkiem. Niby nic – ale jednak trochę inaczej. Pracownicy ci domagali się bowiem.... konserwy mięsnej. Nie jest tak jakby mogło się naiwnemu zdawać, że człowiek zatrudnia się do wykonania jakiś czynności, dostaje za to bilety NBP, które wymienia później na co chce, z konserwowaną mielonką włącznie. Nie, nie – nie po to są ministerstwa i urzędnicy, żeby było tak normalnie. Między umową dorosłych i świadomych ludzi jest jeszcze Kodeks Pracy, który dokładnie mówi co komu wolno i co się należy. Nie wiem czy pomysł dokarmiania wynika li tylko z tej marnej literatury czy z jakiś dodatkowych porażek epistemologicznych, faktem jest, że jeżeli pracownik spali tyle to a tyle kalorii, to należy mu je niezwłocznie przywrócić w postaci – np. konserw mięsnych. I nie byłoby problemu gdyby każdy dostał po mięsku (a co na to wegetarianie – nie ma jakiejś Karty Praw Wegetarianina ?, i urzędu, i Rzecznika Praw Wegetarianina ?), ale nie - dostały tylko kobiety. Stało się coś strasznego – niechybnie postępek ten będzie napiętnowany przez jakiś Euro-Komitet jako szowinistyczno – seksistowskie praktyki i nie wiadomo, czy nie wpłynie to na termin przyjęcia nas do UE. Mianowicie limit kalorii został dla kobiet ustawiony inaczej niż dla mężczyzn ! Znaczy, że kobiety różnią się czymś ? Niewiadomo – pewne jednak, że tylko one załapały się na mielonkę. I w tym cały ambaras.
Mnie interesuje w tym wszystkim coś innego – ilu ludzi pracowało nad wymyśleniem, zmierzeniem, wykonaniem i kontrolą tego idiotyzmu ?
Z tej samej śmierdzącej beczki.
Instrukcje BHP mówią nam jak co robić, żeby nie obciąć sobie nogi, albo i głowy podczas pracy. I w porządku. Ja jednak zobaczyłem w pewnej firmie “Instrukcję BHP przy obsłudze komputera i drukarki”. Jako, że siedzę przy komputerze nawet i po 14 godzin - z ciekawością zajrzałem. Stwierdziłem jednak, że jest to jeden z żartów wiszących czasem nad biurkami w stylu: “Kartka bezpieczeństwa – w razie zdenerwowania zerwać i zmiąć” albo “W razie niepowodzenia uderzać rytmicznie głową we wskazane miejsce, aż do ustąpienia irytacji”. Nie – to było na poważnie i wisiało przy każdym stanowisku komputerowym.
Ale do rzeczy. “Do obsługi komputera przystąpić punktualnie będąc wypoczętym, trzeźwym”. No jak się kto spóźni, albo i nie wyśpi to nici z pracy. Instrukcja mówi dalej co robić aby zacząć pracę: “-podłączyć komputer do sieci elektrycznej i nacisnąć przycisk zasilania komputera i monitora”. Bez komentarzy – wielu zdarza się przecież pracować przy komputerze bez włączenia go... Należy także sumiennie: “-zmieniać kontrast lub jasność na ekranie monitora, stale dostarczać papier do drukarki” (no właśnie – a ja zawsze drukuję bez papieru...), “wymieniać taśmy w drukarkach i pojemniki z tuszem”.
Czynności zakazane to: “spożywanie posiłków i płynów na stanowisku pracy obsługi komputera”, “palenie tytoniu w pomieszczeniu w którym zainstalowany jest i pracuje komputer” (może się uzależnić, poza tym jest biernym palaczem), “Pozostawiania komputera i drukarki bez nadzoru” (może przejąć władzę we firmie ?), “Stosowania niebezpiecznych metod obsługi komputera...” (znaczy – walić klawiaturą w głowę, czy suszyć włosy przy wentylatorze ?), “Spożywania napojów alkoholowych, brania udziału w niebezpiecznych zabawach czy żartach, stwarzających zagrożenia” (co to ma wspólnego z komputerem ?).
Oczywiście pracownik nie może “opuszczać stanowiska przed zakończeniem dnia pracy bez wiedzy i zgody swojego bezpośredniego przełożonego” (a kiedy natura wzywa ?).
Wiele osób z tej – okazuje się, jakże niebezpiecznej pracy eliminuje pkt. 1 uwag dodatkowych: ”zawsze dbać o higienę osobistą i schludny wygląd”. No a jeżeli komuś zdarzy się złamać, którąś z podanych tu zasad to “może być pociągnięty do odpowiedzialności”.
Kwiatków w instrukcji, która zajmuje kartkę A3 jest więcej, ale i te wystarczą, żeby upewnić się, że autor cierpi na jakąś szczególną chorobę mózgową. Firma ANRO, która produkuje ten stek bzdur zastrzega sobie przedruk i kopiowanie – może to i dobrze – wtedy i wstyd mniejszy.
I tak jak z tą nieszczęsną mielonką – jacyś parlamentarzyści wymyślili, przegłosowali, inni napisali przepisy wykonawcze, dodatkowe rozporządzenia, inni sklecili tę wyjątkową instrukcję, wydrukowali, następni musieli ją kupić, do tego dochodzi armia instruktorów BHP, kontrolerów, kontrolerów kontrolerów i innych jeszcze, którzy w jakiś sposób się tym zajmują. I trzeba się zastanowić – ile pracy i pieniędzy ja i Ty czytelniku musimy poświęcić aby podobne idiotyzmy zatruwały nam życie.

Podpis: 

Maciej Ciesiółka 2000
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Pięć Domen: Tom 1 - Światło Północy: cz. 33 Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII Hagan - Wyjście w mrok
Trochę wcześniej, a tyle się działo. Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało. Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.
Sponsorowane: 100Sponsorowane: 25Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2022 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.