https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W grudniu nagrodą jest książka
4 pory mroku
Paweł Paliński
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Nikifor wrócił

To osobliwość Krynicy, o biografii niezgodnej ze schematem bajki, ani schematami życia, ciągle pełnej tajemnic.

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
660
użytkowników.

Gości:
660
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 75659

75659

Horror XXI wieku, czyli jak NIE-przestraszyć współ

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
13-09-11

Typ
I
-inny
Kategoria
Horror/Inne/-
Rozmiar
7 kb
Czytane
1040
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
13-09-11

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: sylwia1039 Podpis: Sylwia Feliszek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
O horrorze XXI wieku.

Opublikowany w:

www.32-znaki.blogspot.com

Horror XXI wieku, czyli jak NIE-przestraszyć współ

W najpopularniejszej internetowej encyklopedii pod hasłem „horror” czytamy: „(…) odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych(…). Celem filmowego horroru jest wywołanie u widza klimatu grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku.”. Mimo tak dokładnej definicji, niektóre z najbardziej lubionych horrorów tego wieku nieco od niej odbiegają. Filmami grozy określa się np. Jestem Legendą czy Zmierzch tylko, dlatego, że pojawiają się w nich powszechnie uznawane za straszne zombie i wampiry (w przypadku Zmierzchu wampiry, które nie piją ludzkiej krwi, nie zagrzebują się w ziemi, nie porywają kobiet wbrew ich woli i nie pałętają się po cmentarzach, co więcej: nie spalają się w słońcu, a w nim świecą) i raz na pół filmu wyskoczy skądś człekopodobny stwór. W związku z tym, nasuwa się niepokojący wniosek, że współczesny horror nie ma straszyć, a pytanie brzmi: czym kierują się widzowie przy ocenie horroru?
Dziesięcioma najbardziej lubianymi horrorami XXI wieku są: Jestem Legendą, 1408, Zmierzch, Mgła, Piła, The Ring, Egzorcyzmy Emily Rose, Silent Hill, [REC] i Księżyc w Nowiu. Nie da się ukryć, że co najmniej połowa z tych filmów poza elementami strasznymi posiada także rozwiniętą fabułę; większość jest związana z siłami paranormalnymi (wyłączając Jestem Legendą, Piłę i [REC]), a tylko w jednym występuje seryjny morderca. Czyli takie horrory lubimy najbardziej – interesujące historie z dreszczykiem. Co ciekawe, większość ulubionych horrorów widzów, wcale nie jest najstraszniejsza według rankingów niezależnych serwisów internetowych. Na czele rankingów najstraszniejszych horrorów możemy znaleźć Klątwę, Teksańską masakrę piłą mechaniczną i Wrota do piekieł. Filmy pokrywające się z tymi najulubieńszymi to głównie The Ring, [REC] i Egzorcyzmy Emily Rose. Na próżno jednak szukać na liście najstraszniejszych filmów Jestem Legendą, Zmierzchu czy Underworld (który jest jedenasty na liście najbardziej lubianych). Przyjrzyjmy się, więc owym „niestrasznym” filmom.
Popularność tych trzech horrorów opiera się zarówno na podobnych, jak i zupełnie różnych aspektach. Niezaprzeczalnie film Jestem Legendą zyskał swoją popularność dzięki wyciskającej łzy z kobiecych oczy i pobudzającej instynkty mężczyzn historii. No, bo który facet nie chciałby pojeździć czerwonym Fordem Mustang pustymi ulicami Brooklynu, ścigając się ze swoją kolacją – antylopami czy innymi parzystokopytnymi? Postać, którą zagrał Will Smith ma w sobie cechy, które imponują zarówno płci brzydkiej, jak i pięknej. Poświęcenie, oddanie i odwaga sprawiają, że kobieta chciałaby się znaleźć przy boku takiego właśnie mężczyzny, gdy ostatnie godziny ludzkości będą już policzone. Oczywiście, ogromne hollywoodzkie plakaty, krzyczące z telewizorów i ekranów kin reklamy też odgrywają niezaprzeczalnie ważną rolę. Na nakręcenie, jak i wypromowanie owego filmu reżyser uzyskał ogromny budżet, a zastosowane w nim efekty specjalne i grafika powalają.
Zmierzch jest zupełnie inną bajką (dosłownie i w przenośni, bo pod względem niektórych aspektów można go uznać za bajkę). W tym przypadku, o uplasowaniu go na podium zdecydowało społeczeństwo nastoletnie, jak i popularność książkowej sagi autorstwa Stephanie Meyer. Książka była jednym z pierwszych dzieł tego typu, przeznaczonym w całości dla odbiorców nastoletnich. Wcześniejsze książki Anne Rice, Dracula Brama Stokera, Miasteczko z Salem Stephena Kinga czy Historyk Elizabeth Kostovej bazowały na znacznie głębszych przemyśleniach, rozwiniętych światach i zdecydowanie nie miłosnym (w klasycznym rozumieniu tego słowa) „życiu po życiu”. Można też stwierdzić, że owe książki pojawiły się zdecydowanie za wcześnie, by współczesny młody człowiek o postawie zdecydowanie konsumpcjonistycznej je docenił – zarówno w formie literackiej, jak i filmowej. A zatem, czemu swoją popularność zawdzięcza Zmierzch? Odpowiedź jest prosta. Dzisiejsze nastolatki to w większości romantyczki. Ukazanie przystojnego, tajemniczego wampira, za którym uganiają się wszystkie panny w szkole, a on pożąda tylko tej jedynej działa pobudzająco na wyobraźnię (głównie) odbiorczyń. Film tak naprawdę wypromowała książka, bo obsada, jak i wykonanie nie powala na kolana. Osobiście, oglądając Zmierzch miałam wrażenie, że maksymalnie spłyca on treść zawartą w książce. Jednak główne przesłanie zostało: „Miłość zawsze zwycięża”, a to trafia do nastoletnich widzów, którzy rządzą teraz Internetem i światowym kinem.
Trzecim filmem jest Underworld. On jedyny z trzech wybranych i przedstawionych nie posiada bazy, którą jest książka. O ile w przypadku Jestem Legendą można odnieść wrażenie, że film podoba się zarówno kobietą, jak i mężczyzną, o tyle Underworld raczej w większości zyskał uznanie panów. A to za sprawą ponętnych kształtów odtwórczyni głównej roli – Kate Beckinsale. Horror opowiada również o wampirach i wilkołakach (jak w przypadku dalszych części filmu na podstawie sagi Stephenie Meyer), ale ze Zmierzchem ma on tylko jedną wspólną cechę – aktora Michaela Sheena (w Underwoldzie grał przywódcę wilkołaków Luciana, a w Zmierzchu przywódcę wampirów Aro – cóż za paradoks) – ponieważ jego akcja jest zdecydowanie bardziej porywająca. Silna, przebiegła i sprawna Selena, przemykająca przez sceny w lateksowym kostiumie i umiejąca posługiwać się bronią, jak żadna pospolita śmiertelniczka zdecydowanie bardzo oddziałuje na wyobraźnię widza (szczególnie w drugiej części sagi w scenie rozbieranej – myślę, że wielu facetów zazdrościło wówczas Scottowi Corvinowi tak pięknej partnerki scenicznej). Wartka akcja, strzelaniny, ucieczki i wybuchy sprawiają, że nie sposób jest oderwać wzrok od kinowych czy też telewizyjnych ekranów, a świetna muzyka jeszcze bardziej podkręca tempo. Walka, zdrada i tajemnica są głównymi motywami Underworld, co czyni ten film bardziej wartościowym dla współczesnego widza.
Analizując wszystkie wymienione w artykule tytuły miałam przyjemność zapoznać się z prawdziwymi ociekającymi krwią czarnymi perłami współczesnego kina. Oczywistym jest, że horror, jako gatunek filmowy nigdy nie będzie doceniony tak, jak filmy z gatunku dramatu czy akcji. Niezmiernie trudno jest wyprodukować dobry film grozy, który spełniałby wszystkie wymagania, stawiane przez widza. Tym bardziej, że analiza dowiodła, iż współczesny horror wcale nie ma straszyć, a ma być rozbudowaną opowieścią, w której co jakiś czas zobaczymy błyszczące w ciemności kły lub wyskakującego zza winkla zombie. Na szczęście producenci nie zawsze idą tym tropem i tworzą naprawdę warte uwagi i przerażające filmy, po których nie możemy zmrużyć oka.

Podpis: 

Sylwia Feliszek 07.2013
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

Autor płaci 250 poscredy(ów) za komentarz (tylko pierwszy) powyżej 300 znaków.

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.