https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W październiku nagrodą jest książka
Wielki Gatsby
Francis Scott Fitzgerard
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Żywoty równoległe

Czy aby poznać tę miłość, musiało się to wszystko wydarzyć.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1051
użytkowników.

Gości:
1051
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 747

747

A gdyby wszystko potoczyło się inaczej - dalsze ży

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
03-07-15

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Historia/Biografia/Filozofia
Rozmiar
4 kb
Czytane
4315
Głosy
7
Ocena
4.14

Zmiany
03-07-15

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Zwyczajnaja Podpis: Zwyczajna
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
W hołdzie Vincentowi Van Goghowi

Opublikowany w:

po raz pierwszy w serwisie Opowiadania

A gdyby wszystko potoczyło się inaczej - dalsze ży

Vincent rozkoszował się akwamarynem nieba i wonią polnych maków. Wreszcie czuł się wolny. Jego brat Theo nie musiał już go utrzymywać. Policzki Vincenta nie były już tak zapadnięte, oczy nie płonęły żarem wiecznego głodu. Był spokojny, całe jego serce, całe ciało przepełniała harmonia.
Vincent Van Gogh czuł się doceniony. Jego ukochany brat sprawił, że wreszcie stał się sławny. Tak, jak mu obiecał założył galerie z pracami malarza. Mieściła się w starej winnicy w Lizbonie. Bardzo trudno było dać duszę temu pomieszczeniu. Choć mężczyzna uważał, że każdy budynek ma serce, zwłaszcza te stare i najbardziej opuszczone, jednak to miejsce z pewnością go nie posiadało. Była to ruina - pozostałość po doskonałej wytwórni win - Kopke. Jednak już dawno minęły czasy świetności i winnica nie była wypełniona zapachem kuszących winogron, nie było słychać okrzyków pełnych entuzjazmu, gdy proces przetwórstwa się zakończył. Było to jedynie puste, nie mające żadnego charakteru pomieszczenie. Na początku przeobrażona winnica wyglądała mniej więcej tak:dwie sztalugi w kącie, niezgrabnie porozwieszane obrazy na ścianach. Jednak wprawne ręce Thea zmieniły chłodno wyglądające miejsce w prawdziwą oazę twórczości Vincenta. Jasne świtło wpadające do pomieszcznia nadawało charakteru i wyrazistości jego ukochanym "Słonecznikom", a i obraz "Jedzący kartofle" z natury tak smutny w wyrazie pod wpływem dużej żarówki o miodowym kolorze wydawał się bardziej radosny, bardziej nasycony barwami.
Tak, Vincent przeniósł się do Portugalii-do kraju wieecznego słońca, gdzie piękne, dorodne winogrona dojrzewały spokojnie w południowym słońcu.
Teraz każdy napotkany Portugalczyk widząc artystę z szacunkiem wypisanym w brązowych oczach witał Vincenta skinieniem zapracowanej głowy.
Van Gogh odnalazł też kobietę swojego życia. Spotkali się kiedyś przypadkiem na rynku. Była inteligentną młodą kobietą pochodzącą z portugalskiego rodu Vasco da Terra. Bardzo szybko zaprzyjaźnili się, mieli mnóstwo wspólnych tematów, ponieważ Castella (tak nazywała się jego wybranka) studiowała malarstwo i gdy mówił z niesłychaną ekspresją i podnieceniem o swoim najnowszym obrazie ona jedna go rozumiała. Patrzyła na niego swymi dużymi, ciepłymi oczami i w milczeniu kiwała głową lub uśmiechała się lekko.
Ataki Vincenta również minęły. Teraz czuł się spełniony zarówno jako człowiek, jak i artysta.
Mieszkał w domku za Lizboną, gdzie zawsze płynął niczym nie skażony strumyk pełen zawsze dorodnych pstrągów, gdzie można było znaleźć wszystkie gatunki kwiatów, jakie istniały na ziemi. Tak przynajmniej wydawało się Vincetowi. A przede wszystkim rozległe pola, dziewicze, nie tknięte ludzką ręką tereny w oddali przynosiły malarzowi codzienną porcję weny.
Bardzo istotne było też to, że Castella była niezwykle wyrozumiała względem ukochanego. Pojęła już pięć lat temu, gdy spotkali się po raz pierwszy, że jego pasja zawsze będzie najważniejsza dla Vincenta. Że to właśnie malarstwo kocha najbardziej. Bardziej od i tak już ubóstwianej dziewczyny. Van Gogh bardzo jej imponował. Gdy patrzyła na niego nadającego życie prostemu skrawkowi płótna, gdy widziała żądzę malowania w jego głębokich niebieskich oczach, uświadamiała sobie że on urodził się po to, by zostać malarzem.
Malowanie działało na niego, jak papieros. Gdy był zły, szedł równym, szybkim krokiem na najbliższe wzgóze, zaczerpnął głęboko świeżego powietrza i w miarę upływu czasu, w miarę szkicowania kolejnych kresek uchodziła z niego cała frustracja.
Vincent czuł się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Gdy przychodził do niego akiś młody człowiek i prosił o to, by Mistrz, jak go nazywał udzielił mu kilka wsazówek, Van Gogh czuł, że jego życie ma sens. Udzielał chętnemu najczęściej takiej podpowiedzi. Trzeba z pędzlem stanowić całość. Trzeba też poczuć,że ty jesteś tym polem, jeziorem, górą. Trzeba poczuć bicie serca i puls pulchnej ziemii, by w pełni odtworzyć jej piękno.
Bóg zauważył malarza. Zauważył jego niezwykłą miłość do malarstwa i postanowił pokazać mu to, że jego dzieła nie są bez wartości, pragnął uświadomić mężczyźnie, ciągle nie zdającemu sobie sprawy o swojej doskonałości, że jednak zostanie po nim ślad. Ślad jego rąk, serca.
Vincent dożył późnej starości. Umierając czuł miłość panującą wszędzie. Czuł dotyk ciepłej dłoni Castelli, wiernej partnerki, pocieszycielki.
Zanim odszedł w zaświaty rzekł jedno zdanie: "Boże dzięki, że pozwoliłeś mi istnieć".

Podpis: 

Zwyczajna 15 lipca 2003r.
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.