https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W listopadzie nagrodą jest książka
Córka łowcy demonów
Jana Oliver
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Zapach deszczu.

Takie moje wspomnienia.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1536
użytkowników.

Gości:
1535
Zalogowanych:
1
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 73439

73439

2. Mechanizmy zbawienia

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
12-10-28

Typ
F
-felieton
Kategoria
Polityka/Finanse/Historia
Rozmiar
5 kb
Czytane
3368
Głosy
1
Ocena
5.00

Zmiany
12-10-28

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: szekspir Podpis: szekspir
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Do czego służy polityka - cz.2

Opublikowany w:

2. Mechanizmy zbawienia

MECHANIZMY ZBAWIENIA

Teza jest więc taka, że między mechanizmami władzy w Polsce i na Ukrainie nie ma zasadniczych różnic jakościowych a jedynie ilościowe. Po prostu Ukraińcy muszą znosić większy, rzec by można, ostentacyjny wyzysk społeczeństwa przez grupy trzymające władzę przy użyciu aparatu państwa.
Skąd zatem nasze względne szczęście? Co w ogóle powstrzymuje ludzi władzy przed poniewieraniem poddanych czy obywateli, przed wyzyskiwaniem ich do granic możliwości, zniewoleniem, zmuszaniem do życia na granicy przeżycia biologicznego, inwigilacją każdej sfery życia, pozbawianiem szans zaspokajania podstawowych potrzeb, terrorem i mordowaniem? Dlaczego nie każde państwo wygląda jak Związek Sowiecki za czasów Lenina i Stalina, Kambodża Czerwonych Khmerów, Egipt za czasów kiedy faraonowi wróżył ze snów biblijny Józef, reżim z 1984 G. Orwella?
Jest kilka czynników, które chronią nas przed krańcowym wyzyskiem. Są prawa ekonomii na które nie ma żadnego bata nawet największy tyran, jest opór poddanych i obywateli - siła polegająca nie tylko na dostępie do broni, ale również na stopniu zorganizowania społecznego, postawach czy świadomości politycznej. Jest też pewnie wpływ tak zwanej opinii międzynarodowej, a może nawet rozterki moralne nad wyzyskiem bliźnich.
Niewątpliwie tyrani i grupy nacisku obawiają się zemsty wyzyskiwanych i ciemiężonych obywateli i poddanych. Ich kariera polityczna może zakończyć się zamachem, zastrzeleniem w celi, ścięciem lub nawet publiczną egzekucją w wigilię Bożego Narodzenia. Co prawda ostatnio obyczaje nieco złagodniały i kara więzienia lub publiczne potępienie uważa się za wystarczające. Tak czy inaczej towarzysz Jaruzelski pilnie dbał, aby nie zastrzelono go podczas oficjalnych defilad. Z tego powodu żołnierzy kompanii reprezentacyjnej poddawano szczegółowej rewizji osobistej. Aparat władzy PRL w latach osiemdziesiątych musiał liczyć się z przykrymi scenariuszami w świetle nieuchronnego bankructwa państwa i jest to jest najprawdopodobniej główna przyczyna przeprowadzenia tak zwanej transformacji ustrojowej.
Jednak na co dzień przed tyranią chronią nas prawa ekonomii. Teoretycznie można obciążyć obywateli stuprocentowym podatkiem czyli zamienić ich w niewolników. Niestety bez szansy na wzbogacenie się niewolnik nie będzie pracował. Konieczny jest więc terror. Jednak przymusowa praca też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo niewolnicy są źle zmotywowani i mało wydajni. Poza tym terror jest kosztowny i ryzykowny także dla strony go stosującej. Mamy zatem bardzo dużo szczęścia!
W powyższym wywodzie musi jednak tkwić jakiś szkopuł, skoro szczęścia, które jest naszym udziałem zabrakło najwyraźniej chłopom pańszczyźnianym, sowieckim kołchoźnikom, czarnym niewolnikom Ameryki czy niewolnikom starożytności. W grę wchodzić muszą jakieś dodatkowe czynniki. Wydaje się, że kluczowy jest charakter niektórych rodzajów prostej pracy głównie na roli, gdzie wydajność stosunkowo niewiele zależy od osobistego zaangażowania. Może wtedy po prostu łatwiej jest kontrolować wydajność. W grę wchodzić może także wolne upowszechnianie się wymiany pieniężnej, co spowalniało zniesienie pańszczyzny. Sprawa wydaje się znacznie prostsza w odniesieniu do murzyńskich niewolników w USA. Ich pierwsze pokolenie, niezaadaptowane kulturowo najchętniej wróciłoby do domu, konieczne było zmuszanie ich do pracy siłą a kolejne pokolenia przymusem ekonomicznym.
Szczególnym przykładem jest Ukraina lat trzydziestych dwudziestego wieku, kiedy kilka milionów ludzi zostało zagłodzonych na śmierć, żeby można było odebrać im majątki na rzecz sowieckiego państwa, co eufemistycznie nazywa się nacjonalizacją, a wówczas nazywało się jeszcze bardziej eufemistycznie – kolektywizacją. Na początku lat trzydziestych nastroje na Ukrainie prowadziły do oderwania się od Związku Sowieckiego i osiągnięcia niepodległości państwowej. Ze względów politycznych i ekonomicznych stanowiło to poważną groźbę dla integralności całego państwa i komunizmu w szczególności. Jako środek zaradczy Stalin wprowadził politykę kolektywizacji. Od początku było jasne, że kołchozy będą mniej wydajne od gospodarstw indywidualnych, że nieuniknione będą miliony ofiar, że jakość życia w kołchozach koszmarnie się pogorszy. Jednak w grę wchodziły cele polityczne. Ukraina została utrzymana. Nawiasem, bardzo łatwo przypisujemy Stalinowi obłęd wykazując własne niezrozumienie jego polityki, podczas kiedy jego działanie było racjonalne, choć ze wszech miar zbrodnicze.
Komuniści potrzebowali kolektywnych gospodarstw rolnych nie tylko na Ukrainie lecz w zasadzie wszędzie, gdzie objęli władzę. Wszędzie gotowi byli poświęcać wydajność ekonomiczną na rzecz umocnienia swoich słabych, zagrożonych przez politycznych wrogów pozycji. Wywłaszczenie było na to dobrą metodą, między innymi dlatego, że pozwalało ograniczać inną, szalenie kosztowną (również w kategoriach ekonomicznych) metodę utrzymania władzy – terror.

Podpis: 

szekspir 2012
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.