https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
30

Pięć Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 56

  Poukładajmy karty, dobrze?  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Folwark zwierzęcy
George Orwell
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Pięć Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 56

Poukładajmy karty, dobrze?

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Moc słów

- Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII

— Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Krzyk

Krzyk egzystencjalny

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Krzyż

Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie.

Brak

Wiersz filozoficzny

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2436
użytkowników.

Gości:
2435
Zalogowanych:
1
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 64800

64800

SCHODY ŻYCIA część druga

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

Data
10-09-12

Typ
P
-powieść
Kategoria
Psychologia/Filozofia/Biografia
Rozmiar
16 kb
Czytane
1693
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
10-09-12

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: PAUL GRANT Podpis: PAUL GRANT
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Po prostu życie.

Opublikowany w:

moja strona www

SCHODY ŻYCIA część druga

CZEŚĆ DRUGA - Słowa zawsze są ważne.

W części drugiej zamieszczam teksty zanotowane kiedyś przeze mnie, które po dokładnym przeczytaniu oraz głębszym przeanalizowaniu i przemyśleniu powinny Ci, Drogi Czytelniku, pomóc zrozumieć i uzmysłowić sobie wiele nurtujących nas ludzi spraw i problemów. Dzięki temu może uda Ci się spojrzeć na wszystko z nieco innej perspektywy niż dotychczas. Mnie bardzo one pomogły to i Tobie też na pewno przydadzą się w dalszym rozsądnym i przemyślanym życiu i własnym postępowaniu ! Należy przy tym zestawieniu zwrócić uwagę na to, że owe dalej przytoczone teksty pochodzą z różnych czasów istnienia ludzkości. Nawiązują one do naszego postępowania, dają rady i podsuwają różne rozsądne rozwiązania, ale także odnoszą się również do głębi naszej duchowości. Są one katalizatorami naszych działań i zachowań, a w każdym razie powinny nimi być. Ja je osobiście tak właśnie odbierałem i nadal tak odbieram do dnia dzisiejszego. Pomagają one bardzo w przetrwaniu trudnych chwil, którymi los nas codziennie doświadcza w naszym życiu w najmniej spodziewanych dla nas momentach. Trzeba po prostu z nich korzystać w chwilach, gdy tego właśnie potrzebujemy ! Życzę zatem przyjemnej i owocnej, a przede wszystkim przydatnej w dalszym życiu lektury !

Rozdział 1.

Przeczytaj uważnie tekst napisany poniżej, który dostałem kiedyś od życzliwej mi osoby i zastanów się głęboko nad jego treścią …

DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi, Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego, co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie. Ciesz się zarówno swoimi osiągnięciami, jak i planami. Wykonuj z sercem swoją pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć : nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmij pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne, czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki, jaki być powinien. Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia : w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swoją duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

/ Tekst znaleziony w starym kościele w Baltimore datowany w roku 1692 /

DESIDERATA 2 ( inne tłumaczenie tekstu )

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swą prawdę jasno i spokojnie, ale wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych – oni też mają swoją opowieść. Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha. Porównując się z innymi możesz się stać próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz gorszych i lepszych od siebie.
Niech twoje osiągnięcia, tak jak i plany, będą dla Ciebie źródłem radości. Wykonuj swą pracę z sercem, jakkolwiek byłaby skromna: ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa, niech Ci to jednak nie przesłoni prawdziwej cnoty. Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.
Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia ani nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj spokojnie, co Ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości. Rozwijaj siłę ducha, aby Cię mogła osłonić przed nagłym nieszczęściem. Nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy masz prawo być tutaj. I czy to jest dla Ciebie jasne, czy nie, wszechświat jest bez wątpienia na dobrej drodze.
Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek się trudnisz i jakiekolwiek są Twoje pragnienia. W zgiełku i pomieszaniu życia zachowaj spokój w duszy.

Desiderata (1692)


Rozdział 2.

Podobnie jak w poprzednim rozdziale, otrzymałem ten tekst od kogoś kto dobrze mi życzył. Pomoże zrozumieć Ci wiele rzeczy, które nas – ludzi i naszego postępowania dotyczą. Przeczytaj go bardzo uważnie i dogłębnie zastanów się nad tym, co właśnie przeczytałeś …


TANTRA

Mój przyjaciel otworzył szufladkę w komodzie swojej żony i wyjął z niej mały pakiecik owinięty w bibułkę. To – powiedział – nie jest zwykłe zawiniątko – to jest bielizna osobista. Wyrzucił opakowanie skrywające zawartość i przyjrzał się jedwabnej wykończonej koronką bieliźnie. Kupiłem to Jej, kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Nowego Jorku 9-10 lat temu, nigdy jej nie założyła, czekała z tym na jakąś specjalną okazję ! Więc dobrze – pomyślał, dzisiaj zdarzyła się ta odpowiednia okazja. Zbliżył się do łóżka i ułożył bieliznę obok innych rzeczy przygotowanych do ubrania nieboszczki.
Jego żona właśnie niedawno zmarła. Potem odwracając się w moją stronę, powiedział : nie zachowuj nic na specjalne okazje, bo każdy dzień, który przeżywasz jest tą naszą specjalną okazją !
Te słowa zapadły mi w pamięć, mam je ciągle na myśli – one zmieniły moje życie. Teraz więcej czytam a mniej sprzątam. Siadam na tarasie i rozkoszuję się urodą okolicy bez poczucia winy, że nie wyplewiłem ogródka. Spędzam więcej czasu z moimi bliskimi i przyjaciółmi, a mniej pracując. Zrozumiałem, że życie to ciągłość doświadczeń, które trzeba przeżywać w radości, a nie próbować je przetrwać lub ścierpieć. Już niczego nie odkładam na potem, piję codziennie z moich antycznych, kryształowych kieliszków. Zakładam nowe ubranie na zakupy w supersamie, jeżeli tylko zdecyduję, że mam na to ochotę. Nie zachowuję moich najlepszych perfum na specjalne imprezy, tylko używam ich codziennie, kiedy pragnę poczuć je na sobie. Zdania zaczynające się od „ pewnego dnia ” , „ kiedyś ” znikają z mojego słownika. Jeżeli coś jest warte zobaczenia, usłyszenia lub przeżycia, chcę to zobaczyć, usłyszeć i przeżyć teraz.
Nie wiem, co zrobiłaby żona mojego przyjaciela, gdyby wiedziała, że nie będzie jej tu dzisiaj między nami i przyjmujemy to z taką niewiadomą lekkością, mam nadzieję, że poszłaby zjeść do restauracji chińskiej – jej ulubionej.
To te malutkie nie zrobione rzeczy najbardziej by mnie bolały, gdybym wiedział, że moje godziny są już policzone. Byłbym niepocieszony, że przestałem widywać się z moimi dobrymi przyjaciółmi odkładając to na „ najbliższy czas ” , że nie napisałem listów, które miałem zamiar posłać „ już jutro ”. Byłbym niepocieszony i smutny, że nie mówiłem wystarczająco często moim braciom i dzieciom jak bardzo je kocham. Od już i teraz nie staram się opóźnić, przeczekać ani wstrzymać niczego co mogłoby wprowadzić mnie w dobry humor, dać powód do radości i śmiechu. I każdego dnia powtarzam sobie, że dzień dzisiejszy jest wyjątkowy. Każdy dzień, każda godzina, każda minuta – nią jest !
Jeżeli dostałeś tą wiadomość to dlatego, że jest ktoś, dla kogo jesteś ważny i najprawdopodobniej istnieją dla Ciebie osoby ważne. Jeżeli jesteś zbyt zajęty, żeby poświęcić kilka minut na wysłanie innym tej wiadomości i powiedziałeś sobie, że zrobisz to za jakiś czas – to znaczy, że szczęście jest daleko od Ciebie i być może nigdy do Ciebie nie przyjdzie. Ta TANTRA „ przyszła ” z Indii. Bez względu na to, czy jesteś lub nie przesądny znajdź kilka chwil na jej przeczytanie. Zawiera pożyteczne wiadomości dla Twojej duszy.
To jest TOTEM TANTRA NA SZCZĘŚCIE i w tej intencji zostało wysłane. Już 10 razy okrążyło świat.
Wskazówki na lepsze życie :
1. Jedz więcej ryżu integralnego.
2. Dawaj ludziom więcej niż mogliby się spodziewać i rób to z
przyjemnością.
3. Naucz się na pamięć Twojego ulubionego wiersza.
4. Nie wierz we wszystko co usłyszysz, nie wydawaj wszystkiego co
masz i nie śpij tyle ile byś pragnął.
5. Kiedy mówisz „ kocham ” mów to na serio.
6. Kiedy mówisz „ przykro mi ” patrz w oczy rozmówcy.
7. Ożeń się lub wyjdź za mąż nie wcześniej niż po 6-ciu miesiącach
narzeczeństwa.
8. Uwierz w miłość od pierwszego spojrzenia.
9. Nigdy sobie nie żartuj ze snów innych ludzi.
10. Kochaj głęboko i z pasją, możesz zostać zraniony, ale to jedyny
sposób na spełnioną egzystencję.
11. W przypadku nieporozumień bądź lojalny, nie obrażaj.
12. Nie oceniaj innych poprzez pryzmat członków ich rodzin.
13. Mów wolno, ale myśl szybko.
14. Jeżeli ktoś zadaje Ci pytanie, na które nie chcesz odpowiedzieć,
uśmiechnij się i spytaj, „ Dlaczego chcesz to wiedzieć ? ”.
15. Zapamiętaj, że wielka miłość i największe sukcesy są obłożone
dużym ryzykiem.
16. Kiedy ponosisz porażkę, nie zapomnij o tej lekcji ?
17. Zawsze pamiętaj o szacunku do samego siebie, do innych i
odpowiedzialności za własne czyny.
18. Nie pozwól by nieistotna sprzeczka popsuła ważną przyjaźń.
19. Jeżeli zorientowałeś się, że popełniłeś błąd, natychmiast go napraw.
20. Uśmiechaj się odbierając telefon, ten, kto do Ciebie dzwoni usłyszy
to w Twoim głosie.
21. Zwiąż się z kobietą, mężczyzną, z którym lubisz rozmawiać, na
starość umiejętność konwersacji będzie tą najważniejszą.
22. Spędzaj trochę czasu w samotności.
23. Otwórz się na zmiany, ale nie rezygnuj całkowicie z Twoich
przekonań.
24. Pamiętaj, że milczenie czasami jest najlepszą odpowiedzią.
25. Więcej czytaj, a mniej oglądaj TV.
26. Żyj dobrze i honorowo, później, kiedy będziesz starszy, spojrzenie w
przeszłość pokaże Ci, w jaki sposób możesz cieszyć się życiem po
raz wtóry.
27. W domu atmosfera miłości jest bardzo ważna, rób wszystko by
wykreować wokół Ciebie harmonię i spokój.
28. Nie grzeb się z rozczarowaniem w przeszłości.
29. Czytaj między wierszami.
30. Dziel się Twoimi znajomościami, znajomymi, to sposób na
nieśmiertelność.
31. Bądź dobry dla planety.
32. Módl się. W modlitwie jest zamknięta niewyobrażalna moc.
33. Pozwól, by okazywano Ci sympatię bez ucinania krótko tego tematu.
34. Nie wtrącaj się do innych.
35. Nie wierz kobiecie/mężczyźnie, który całuje Cię nie zamykając
oczu.
36. Raz na rok odwiedź miejsce, którego jeszcze nie znasz.
37. Jeżeli dużo zarabiasz pomóż innym, dopóki możesz, to jest
największa satysfakcja z posiadania szczęścia.
38. Pamiętaj, że niespełnienie marzeń bywa czasami łutem szczęścia.
39. Naucz się wszystkich reguł, żeby potem którąś pominąć.
40. Pamiętaj, że najlepszy jest związek taki, w którym miłość między
dwojgiem ludzi przewyższa chęć dominacji.
41. Oceniaj swój sukces w relacji jak wiele wyrzeczeń poniosłeś, żeby
go odnieść.
42. Chwytaj miłość i jedzenie bez zachłanności.


Rozdział 3.

Przytoczę jeszcze przeczytane i zapisane niegdyś bardzo mądre w swojej wymowie słowa Gabriela Garcii Marqueza, które w całości brzmią następująco :


" … Jeśliby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię. Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę. Ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem. Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartości, ale na ich znaczenie. Spałbym mało, śniłbym więcej, wiem, że w każdej minucie z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się kiedy inni śpią.
Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia, ubrałbym się prosto, rzuciłbym się ku słońcu, odkrywając nie tylko me ciało, ale moją duszę. Przekonywałbym ludzi, jak bardzo są w błędzie myśląc, że nie warto się zakochać na starość. Nie wiedzą bowiem, że starzeją się właśnie dlatego, iż unikają miłości! Dziecku przyprawiłbym skrzydła, ale zabrałbym mu je, gdy tylko nauczy się latać samodzielnie. Osobom w podeszłym wieku powiedziałbym, że śmierć nie przychodzi wraz ze starością lecz z zapomnieniem (opuszczeniem). Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi...
Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę. Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł. Jest tyle rzeczy, których mogłem się od was nauczyć, ale w rzeczywistości na niewiele się one przydadzą, gdyż, kiedy mnie włożą do trumny, nie będę już żyć.
Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.
Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę Cię śpiącego, objąłbym Cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być Twoim aniołem stróżem. Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy Cię widzę, powiedziałbym "kocham Cię", a nie zakładał głupio, że przecież o tym wiesz. Zawsze jest jakieś jutro i życie daje nam możliwość zrobienia dobrego uczynku, ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym Ci powiedzieć jak bardzo Cię kocham i że nigdy Cię nie zapomnę. Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałować dnia, w którym zabrakło Ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć: "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", "dziękuję" i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz. Nikt Cię nie będzie pamiętał za Twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim jak bardzo są Ci potrzebni … " .Rozdział 4.

Tekst napisany poniżej jest nieznanego autora. Spisałem go dawno temu z gazety, której tytułu niestety dzisiaj już nie pamiętam. Po jego przeczytaniu zastanów się czy jego autor nie miał racji i pomyśl czy tak samo i Ty przypadkiem sam nie postępujesz ? Jeśli tak to postaraj się zmienić swoje postępowanie.

„ … To dziwne, jak proste jest dla ludzi wyrzucić Boga, a potem dziwić się, dlaczego świat zmierza do piekła.
To śmieszne, jak bardzo wierzymy w to, co jest napisane w gazetach, a podajemy w wątpliwość to, co mówi Pismo Święte.
To dziwne, jak bardzo każdy chce iść do nieba pod warunkiem, że nie będzie musiał wierzyć, myśleć, mówić, ani też robić czegokolwiek, co mówi Słowo Boże.
To dziwne, jak ktoś może powiedzieć „Wierzę w Boga” i nadal iść z szatanem, który także wierzy w Boga.
To dziwne, jak łatwo osądzamy, ale nie chcemy być osądzeni.
To dziwne, jak możemy wysyłać tysiące dowcipów SMS-em, które rozprzestrzeniają się jak nieokiełznany ogień, ale gdybyśmy mieli wysłać przesłanie dotyczące Pana Boga, dwa razy się zastanowimy, czy podzielić się z nim innymi.
To dziwne, jak ktoś może być zapalony dla Chrystusa w niedzielę, a przez resztę tygodnia jest niewidzialnym chrześcijaninem.
To śmieszne, że kiedy przeczytasz ten tekst, nie pokażesz go zbyt wielu osobom z Twojego otoczenia, ponieważ nie jesteś pewien, co pomyślą o Tobie.
To śmieszne, jak bardzo możesz być przejęty tym, co inni ludzie pomyślą o Tobie, zamiast o tym, do czego wzywa Cię Bóg. …”

Podpis: 

PAUL GRANT 2005-2006
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości Moc słów
Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) - Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2024 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.