https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W grudniu nagrodą jest książka
4 pory mroku
Paweł Paliński
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Nikifor wrócił

To osobliwość Krynicy, o biografii niezgodnej ze schematem bajki, ani schematami życia, ciągle pełnej tajemnic.

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
642
użytkowników.

Gości:
642
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 47395

47395

Królewska para.

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
08-09-04

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Wojna/Polityka/Aktualności
Rozmiar
4 kb
Czytane
3283
Głosy
9
Ocena
4.78

Zmiany
09-02-10

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
--

Autor: Vettghern Podpis: Godhand
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Inspiracje przyniosły mi wydarzenia ostatnich dni. Zakończenie królewskiej serii.

Opublikowany w:

4.09.2008

Królewska para.

Wojna się rozpoczęła.

Byli sami, sami pośród tysięcy, dziesiątków tysięcy, setek tysięcy. Król przegranej szansy i Król wszystkich wymówek. Zagłuszała ich władza i tłum. Kto chce słuchać władców? Oni muszą tylko rządzić, reszta ma być przemilczana lub wypowiedziana przez naród. Stali obserwując jak w kurtynach zachwytu, salwach oklasków, kotłowaniu westchnień maskuje się zbrodnię. Niby różni a jednak tacy sami. Właściwie jedyną rzeczą jaka ich różniła to położenie geograficzne. Siedzieli obok siebie obserwując barwny, precyzyjnie wyreżyserowany balet.
Ku całemu brakowało tylko piosenki „Satisfaction”, która by wyśpiewywał w rubasznym tańcu bóg Ares. Kierując swe uśmiechy ku jednemu z królów. Król wszystkich wymówek mógł tylko odwzajemniać uśmiech.
- Powiesz mi coś czego nie wiem – zapytał monarcha przegranej szansy.
- Wojna się rozpoczęła.
- Wojna?! Przecież to tylko strach i śmierć.
- I mówi to ktoś, kto toczy ją od wielu lat – Szyderczy uśmiech zagościł na jego twarzy – po wojnie zawsze następuje oczyszczenie i pokój.
Patrzyli dalej na spektakl. Jednemu nie schodził uśmiech z twarzy, drugi zastanawiał się nad następnym krokiem. Co się stanie gdy i jego kraj stanie na drodze wymówki. O miał już swoja szansę, którą pogrzebał wraz z martwym dyktatorem w piaskach pustyni. Daleki wschód kusił wszystkich, ale górzysty przedsionek obecnego świata? Po co komu tam miejsce zapalne. Tak blisko domów. Nie miał wpływu na nic. Zdał sobie sprawę ze swojej bezsilności. Popatrzył na innych. Popatrzył na tysiące. Patrzył na dziewczynkę śpiewającą nie swoim głosem. Oczyszczenie? Komu ta wojna przyniesie oczyszczenie? Może starzy królowie oczyszczą z kurzu zastoju swoje oblicza i wzdrygną się na widoczny sygnał. Może to sygnał dla Niego.
Uderzenia w bębny i światła dyktowały tempo spadania bomb, eksplozji pocisków i ucisku. Witali nowy świat. Witali stare obyczaje nieprawości. Najwyraźniej już wszyscy zapomnieli, co się wydarzyło ponad 60 lat temu. Najwyraźniej oczyszczenie było zbyt słabe. Ale czy to znaczy, że świat potrzebuje większej wojny, bardziej błogosławionej w swej działaniach, która pozwoli zbawić ich wszystkich. I miliony. Miliony poległych.
Od dawno ingerował w Stary Świat. Sojusze, pomoce, ale z królami, którzy maja na sobie piętno wieków trudno się rozmawia. Trudno jest to zrozumieć komuś, kto nie stąpa po ziemi, która wchłonęła tyle krwi. Trudno to zrozumieć. Pozostała mu jeszcze jedna nie załatwiona do końca sprawa. Ostatni punkt czasów jego panowania. Musiał osądzić łucznika ze złotymi strzałami by mógł bronić go i innych przed wymówkami tamtych.

„Czas pokoju i zmagań sportowych.”

„Na czas olimpiady milkną wojny.”

Niektórzy udowadniają, że te zdania to przeżytek. Relikt dawno nie pamiętanych już czasów. Staroć, który można a nawet należy wyrzucić na śmietnik by tam pochłonęły go ścierwojady. Wojna...To biznes. Czysty i bezkarny biznes. Każdy z nas ma do czynienia z wojną. Każdy z króli. Każdy z ich poddanych. Tankujemy paliwo. Do niedawno było czarnym złotem, które potem zamieniło się w karą rzekę nienawiści kończącą swój bieg w płonących szybach. Plastik. Pochodna ropy. Ilu z tych co są na stadionie będą mieli za złe sklepikarzowi, że na półkach sklepowych nie ma ich ulubionej wody mineralnej. Kto odważy się wykrzyczeć hasła mówiące o wolności dla uciemiężonych? Co ich powstrzymuje? Zawstydzają ich karabiny żołnierzy wschodu? Czy niebiański spektakl odebrał im mowę w obliczu zachodzącego słońca? Wojna to biznes, albo On sam jest tylko mechanizmem w cudzej ręce. Nie ma innego wytłumaczenia dla wojny w Jego oczach.
Stali tak patrząc na widowisko. Niby wrogowie. Niby królowie dwóch innych nacji, dwojga innych interesów. Ale połączeni jednym – władzą. Oni żądzą swoimi państwami. Oni wypowiadają wojny. Oni przemawiają do narodów.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Jeden już stracił swoje wszystkie szanse, musi abdykować. Ten drugi za pomocą wymówki ukrywa się pod kostiumem błazna.

Ale nadal, każdy z nich jest jeszcze królem.

- Czemu milczysz – zapytał Król wszystkich wymówek.
- Niepokoi mnie ta wojna.
- Niepokoi?! Nie masz się czym przejmować. To tylko śmierć ludzi, straty materialne i moralne. Nic więcej. Narodzą się nowi mieszkańcy, domy się odbuduje, a duma wróci. Wojna jak i my – nie jest trwała.
- Zatem co jest?
- To – wskazał na płomień wędrujący ku zniczowi – Obłuda i hipokryzja zawsze pozostają takie same. Na to nie masz wpływu.

Podpis: 

Godhand 8.08-4.09.2008
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.