https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W grudniu nagrodą jest książka
4 pory mroku
Paweł Paliński
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Zapach deszczu.

Takie moje wspomnienia.

Miłość wyborna

Wybebeszę to z Ciebie stanowczo, metodycznie...

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
796
użytkowników.

Gości:
796
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 297

297

Wstęp do psychoanalizy

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
03-06-21

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Komedia/Przyjaźń/-
Rozmiar
5 kb
Czytane
5708
Głosy
13
Ocena
3.69

Zmiany
03-06-29

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: kress-ka Podpis: Kress_Ka
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Opowiadanie z przymróżeniem oka o przygodach Jana...

Opublikowany w:

Wstęp do psychoanalizy

„Wstęp do psychoanalizy (czyli krótki poradnik dla osób, które zostały zredukowane z roli przyjaciela do psychoanalityka oraz dla osób cierpiących)”
Ten tekst jest przeznaczony głównie dla osób cierpiących, które swoje żale i bolączki przerzucają na osoby trzecie, ale osoby trzecie też tutaj znajdą porady jak radzić sobie z sytuacjami, gdy ktoś zalewa nas swoimi problemami. Ale najpierw informacja dla osób cierpiących od osób trzecich: „Nas nie obchodzi, jakie wy macie problemy i dajcie nam spokój!”. Proszę, więc przekazać osobom cierpiącym, że ich problemy nic nie znaczą dla nas psychoanalityków. Niestety dla nas to nie jest przyjemność zrywać się z łóżka na każdy dźwięk telefony, czy wybiegać z teatru, bo was nagle na płacz zebrało i tylko my możemy was pocieszyć i te wasze cierpiące dusze. Wszyscy cierpiący idźcie, więc precz!
Może dla was męczyduszy rozmyślanie i pastwienie się nad własną psychiką jest atrakcją, ale dla słuchaczy są to męki piekielne. Kiedy wy z tysiącem chusteczek siedzicie i rozmyślacie przy wolnych piosenkach o tym, dlaczego wasze życie uczuciowe jest do bani, my z kolei śpimy, albo jesteśmy zajęci ważniejszymi sprawami. Więc kiedy łapiecie za telefon i wystukujecie numer do nas szczęśliwych i beztroskich ludzi, weźcie pod uwagę, że my możemy nie być szczęśliwi odbierając ten telefon. Ale skoro już zadzwoniliście to...
Godzina 3 w nocy. Szczęśliwy człowiek, przykładowo Jan, zasypia snem sprawiedliwym po męczącym pisaniu referatu z historii, nad którym męczył się do 2 w nocy. Wtem do jego świadomości dochodzi natarczywy głos dzwonka. Po kilku sekundach rozważań czy to sen, czy jawa, Jan dochodzi do wniosku, że to jednak jawa. Ospałym ruchem bierze telefon i niezbyt wyraźnie mówi „słucham”. Z telefonu dobywają się jedynie szlochy i pociągania nosem, więc nasz Jan rozumie od razu, że znowu ktoś wybrał go na psychoanalityka. Mimo, że w głowie kłębi mu się tysiące myśli, a wśród nich: „Pieprzony telefon – narzędzie Szatana”, „Jutro w nocy leży w kuchni” oraz „Czy chce mi się siusiu?”, udaje mu się wydukać: „ Co się stało?”. Oczywiście na to zapytanie w odpowiedzi Jan otrzymał wielki wybuch szlochu. Nasz mądry Jan złorzecząc w myślach, ale uprzejmie wyrażając się w mowie, stara się uspokoić i zmusić do wynurzeń swojego rozmówcę. Wie, że tylko w ten sposób ograniczy rozmowę do 30 minut, a sam płacz do 15, niż gdyby czekał na samoistne uspokojenie się rozmówcy, który zapewne płakałby z godzinę. Po kilku rzuconych uniwersalnych zwrotach w stylu: „Co się dokładnie stało?” czy „Ja zawsze Ciebie wysłucham, więc możesz mi spokojnie wszystko powiedzieć.”, Jan uspokaja swego rozmówcę, który okazuje się jego koleżanką widzianą ostatni raz trzy miesiące temu, i do której startował z marnym skutkiem. Rozpoczęty monolog wprowadził trochę mętliku w głowie Jana, ale po kilkunastu minutach Jan zaczął powoli orientować się w sytuacji, którą powiedzmy Marysia starała się mu niezbyt klarownie przedstawić. Mimo, że Jan powoli zasypia to i tak pamięta cały czas o wtrąceniu co kilka minut standardowego „Naprawdę?”, „Yhm” oraz „Żartujesz?” łącznie z „Tak to już jest...”. Po wysłuchaniu połowy historii, która wbrew pozorom zajęła jedyne 45 minut, a nie 2 godziny Jan zaczyna myśleć o pobudce jaka go czeka o 6 rano i stara się delikatnie spławić Marysię. Marysia jednak jak każdy cierpiący wyczuwa brak zainteresowania rozmówcy i przypuszcza drugi atak. Na zdanie „Może prześpisz się z tym i zobaczysz, że jutro rano wszystko będzie wyglądać inaczej”, Marysia błyskawicznie zmienia temat i odparowuje „Od trzech dni spać nie mogę, tylko Ty mi pozostałeś!”. Jan zaczyna coraz bardziej żałować, że nie wyłączył rozmowy w połowie, ale jego sumienie nie pozwala mu myśleć racjonalnie. Jan zmuszony jest, więc do końca wysłuchać historii jaki to Marysi chłopak jest okropny, że jej nie rozumie i na pewno zdradza. Tematu zdrady Jan rozsądnie nie podejmuje, bo wie, że jak powie o facetach coś złego to spowoduje kolejny potok słów, który nie skończy się aż tak szybko. Unikanie Jana przed podejmowaniem innych tematów prowadzi do stopniowego zanikania rozmowy, która po prawie dwóch godzinach zostaje zakończona.
Efektem takich nocnych rozmów jest szczęście takiej Marysi, która jest szczęśliwa, bo mogła się wygadać. Czuje również, że w końcu znalazła bratnią duszę, która zawsze ją rozumie i jej pomoże.
Dla Jana niestety takie rozmowy nie są zbyt radosne, gdyż przez cały następny dzień Jan chodzi niewyspany i zmęczony, jest również rozdrażniony i ma wory pod oczami. A do tego na każdym kroku mówi o tym, jakie to kobiety są wredne, że zadręczają niewinnych facetów.
Dlatego pamiętajcie ludzie, żeby a środku nocy nie odbierać żadnych telefonów!


Podpis: 

Kress_Ka 6 maja 2003 Szczecin
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.