https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
90

Jutro też będą przegrzebki - (1)

  Pierwszy fragment (początek) opowiadania nad którym właśnie pracuję. Zapraszam do lektury :)  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W kwietniu nagrodą jest książka
Przesyłka
Sebastian Fitzek
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Jutro też będą przegrzebki - (1)

Pierwszy fragment (początek) opowiadania nad którym właśnie pracuję. Zapraszam do lektury :)

Sprawca (fragment IV)

Ciąg dalszy śledztwa prowadzonego przez detektywa Massa.

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Kraina Niekończącej się Bajki

— Nuda??? Błagam cię, Misiu, nie wypowiadaj tego słowa.

Czarny motyl

Ledwie mogłam uwierzyć, mój oddech się skrócił. Chyba tylko czarownica mogła przygonić na zatłoczoną po brzegi plażę wielką chmurę czarnych motyli?! Co one szykują?

Żywoty równoległe

Czy aby poznać tę miłość, musiało się to wszystko wydarzyć.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1355
użytkowników.

Gości:
1355
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 21722

21722

krótka historia wszechświata

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
06-01-07

Typ
F
-felieton
Kategoria
Filozofia/Nauka/Psychologia
Rozmiar
3 kb
Czytane
4329
Głosy
2
Ocena
4.50

Zmiany
06-01-07

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Akima Podpis: Akima
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
------

Opublikowany w:

krótka historia wszechświata

Pierwsze 10 –43 sekundy Wszechświata stanowi era Plancka, w której Kosmos był nieskończenie gorący i gęsty, a cała obecnie znajdująca się w nim materia zlokalizowana była w jednym punkcie. Zaczął się on wówczas rozszerzać stając się coraz chłodniejszym i rzadszym (o czym mówi teoria Wielkiego Wybuchu). I mimo, iż działo się to ok. 12 miliardów lat przed powstaniem człowieka, jest on w stanie oszacować z dużym prawdopodobieństwem warunki wtedy panujące. Człowiek potrafi wypracować sobie wzory i logiczne rozwiązania niemal na wszystko. A jeśli na coś jeszcze takowych nie ma, to bardzo prawdopodobne jest, że niedługo na nie wpadnie. W fizyce i matematyce nieraz już bywało, że naukowcy sądzili, iż dotarli do granicy poznania i dalej wzory oraz skomplikowane obliczenia już się nie przydadzą. Jednak po krótkim zastoju ktoś wpadał na pomysł niosący za sobą lawinę nowych teorii.
Być może to, że człowiek potrzebuje na wszystko jednoznacznego i logicznego wytłumaczenia nie świadczy o potędze, lecz o ograniczeniu jego umysłu. Nie wszystko jednak da się racjonalnie wyjaśnić, a próba tak unilateralnego spojrzenia na sens wszechświata jest naiwna. Może powinniśmy skupić się bardziej na finalizmie niż na kategoriach przyczynowo-skutkowych, aby zrozumieć dlaczego, a nie jak powstał świat. Gdybyśmy to zrozumieli prawdopodobnie odnalezienie odpowiedzi na resztę pytań nie stanowiłoby problemu. Większość naukowców uważa jednak cel stworzenia świata, za akcydens i nie zajmuje się tym aspektem sprawy. A przecież poznanie sensu Wszechświata może być odpowiedzą na pytanie o sens życia człowieka. Ma to ogromny wpływ na ludzkie pojmowanie samego siebie . Podczas, gdy człowiek nie wie jak świat funkcjonuje, widzi go jako wielką niewiadomą nie może sam określić swojego w nim miejsca, jest niezdecydowany i czuje się niepewnie.
Aby jednak zrozumieć, w jaki sposób powstał Wszechświat człowiek musi wypracować jeszcze wiele hipotez, z których większość zapewne będzie błędna. Jak twierdzi ks. prof. Michał Heller „Jeśli teoria nie jest piękna (czyli spójna, harmonijna, spełniająca prawa matematyczne i fizyczne), to możemy być niemal pewni, że jest błędna”. Nie oznacza to jednak, że jeśli już jest piękna to musi być od razu prawdziwa. Bardzo często w teorii wszystko się zgadza, a empiria zawodzi i wtedy powstają problemy, bo człowiek nie może dosięgnąć czegoś umysłem. Jest to dla niego niezrozumiałe i zaczyna czuć się zagrożony, ma wtedy świadomość, że jeśli nie wymyśli rozwiązania, to będzie musiał przyjąć, że istnieje, ktoś od niego lepszy, być może Bóg, w co naukowcy, rzadko chcą uwierzyć.
Uczony, który wymyśli w pełni spójną teorię, sprawdzającą się zarówno w prawach matematycznych jak i w praktyce może uważać się za artystę, który stworzył dzieło sztuki, a nawet więcej, gdyż dokonanie tego nie jest rzeczą tak łatwą jak namalowanie obrazu, naukowców ściśle ogranicza logika, która nie jest, w odróżnieniu od piękna duchowego, rzeczą umowną i charakteryzują ją żelazne reguły.
Pozostaje jeszcze problem, jak i kiedy skończy się Wszechświat. Naukowcy wypracowali dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze: Wielkiego Skurczu, według którego w pewnym momencie grawitacja zatrzyma ekspansję, a Wszechświat zacznie się kurczyć, oraz Wielkiego Chłodu, gdzie cała materia ma zostać uwięziona w czarnych dziurach, a Wszechświat rozszerzać się będzie w nieskończoność. Niemniej jednak uczonych bardziej niż koniec interesuje początek świata, być może gdy człowiek dowie się jak świat powstał zrozumie jak się skończy.

Podpis: 

Akima 2004
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment IV) Sprawca (fragment III) Sprawca (fragment II)
Ciąg dalszy śledztwa prowadzonego przez detektywa Massa. Fragment III. Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e
Sponsorowane: 85Sponsorowane: 80
Auto płaci: 100
Sponsorowane: 75

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2022 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.