https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W listopadzie nagrodą jest książka
Córka łowcy demonów
Jana Oliver
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Dom Przemian

Nie pozostaje mi nic innego, jak żywić nadzieję, że wrócę, by czytać dalej. Dobranoc — wyszeptałam, wychodząc do innego życia.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1525
użytkowników.

Gości:
1525
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 78666

78666

Godność godności nierówna

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
15-09-15

Typ
F
-felieton
Kategoria
Historia/Kultura/Nauka
Rozmiar
5 kb
Czytane
2530
Głosy
1
Ocena
4.00

Zmiany
15-09-19

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: majja Podpis: Majja Polak
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Ona wie, że jej miejsce w tych czasach i na tych zasadach sytuuje się w przydrożnej kałuży na skraju ciemnego lasu. Wiedzą to też ci, którzy patrzą na nią i którzy nie mają odwagi jej pomóc.

Opublikowany w:

mianowicie.blogspot.com

KOMENTARZE

znalezionych: 2 na 1 stronach

235887
15-09-20

25007

jolsokolowska079sok
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Zgadzam się z moim przedmówcą,że zagadnienie „Godności” – szczególnie współcześnie – jest niezwykle złożone i wielowymiarowe.Poradziłaś sobie zręcznie z zasygnalizowaniem problemu godności człowieka. Radzę abyś jeszcze popracowała nad tym felietonem i weszła troszkę głębiej, poszerzając przykładami i swoimi przemyśleniami. Wróżę po tym co już przeczytałam, sukces. Masz w sobie dużo odwagi.Gratuluję.
Pozdrawiam
Jolka

Odpowiedź autora (15-09-20)

Bardzo dziękuję za opinię :) Na pewno zastosuję się do rady :)

235886
15-09-20

-

Konto usunięte
Słowem operujesz bardzo dobrze i dojrzale. Z kwestii technicznych wyłapałem tylko słowo "niejeden" pisane osobno (pod koniec felietonu).

Co do treści, jest ona nieco wyidealizowana i przedstawia zagadnienie "Godności" w sytuacjach skrajnych. Napisałaś:

"I tutaj zaznacza się najwidoczniej jej wartość dla człowieka, gdyż lepiej jest zginąć godnie i dumnie niż żyć na kolanach."

Wyobraź sobie proszę sytuację, gdy człowiek posiadający rodzinę (małe dzieci, których jest jedynym źródłem utrzymania), zostaje napadnięty i wymusza się na nim zachowania uwłaczające lub obdzierające go z jego godności (chociażby "dla żartu" - są niestety ludzie, którzy tak postępują względem Bliźnich) - czy człowiek ten powinien "(...)zginąć godnie i dumnie niż żyć na kolanach(...)"? Jak w takiej sytuacji "zważyć” Godność własną, z odpowiedzialnością za dzieci, których jest się jedynym opiekunem, jedyną szansą na „godne życie” bez piekła sierocińca (na przykład)?
Innym przykładem byłoby znalezienie przez ww. człowieka pracy uwłaczającej jego godności – pracy, której szukał od lat, żyjąc do tej pory na skraju nędzy. Czy powinien ze względu na swą Godność odmówić jej przyjęcia / zrezygnować z niej? Czy może powinien postawić na pierwszym miejscu swoje dzieci i ich godność?
To, co moim zdaniem jest najtrudniejsze współcześnie, to stopniowe rozmywanie się takich pojęć jak „Godność” czy „Szacunek”. Paradoksalnie wygoda, dostatek i „lekkość życia” działa na nie destrukcyjnie. Dla mnie osobiście na przykład porażającym były uzasadnienia prezydentów Stanów Zjednoczonych, którzy jako jeden z argumentów przemawiających za/uzasadniających interwencje zbrojne/wojny/akty agresji na terytoriach innych państw podawali: „ochrona i utrzymanie naszego stylu życia”. To jest dla mnie oznaką ludzkiego upadku. Gdy wygoda i „styl życia” są akceptowalnym argumentem usprawiedliwiającym zabijanie ludzi.
Zmierzam do tego, że zagadnienie „Godności” – szczególnie współcześnie – jest niezwykle złożone i wielowymiarowe. Z tego względu felieton takich rozmiarów nie jest w stanie go nawet pobieżnie omówić z wszystkimi jego podstawowymi konsekwencjami. Można natomiast zasygnalizować pewne rzeczy i w jakiś sensie to właśnie zrobiłaś.

Pozdrawiam

Odpowiedź autora (15-09-20)

Słusznie, rzeczywiście nie ujęłam tego typu aspektów w pracy, a powinnam była. Pewnie jest to spowodowane tym, że pisząc ten tekst brałam jednak pod uwagę głównie godność i honor wojenny. Choć i w tamtych czasach te wartości musiały niejednokrotnie ustępować miejsca sprawom pierwszorzędnym. Zapraszam na bloga, każda uwaga jest bardzo cenna :)

znalezionych: 2 na 1 stronach
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.