https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W listopadzie nagrodą jest książka
Córka łowcy demonów
Jana Oliver
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Zapach deszczu.

Takie moje wspomnienia.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1021
użytkowników.

Gości:
1020
Zalogowanych:
1
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 74037

74037

Anioł zasługuje na śmierć

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
13-01-10

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Thriller/Fantastyka/Zbrodnia
Rozmiar
28 kb
Czytane
12199
Głosy
13
Ocena
4.85

Zmiany
17-09-11

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Boru Podpis: Michał Borowiec
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
wygrany konkurs miesięczny
Wszyscy posiadali Anioły – tak samo nieznośne jak Pawcio...

Opublikowany w:

KOMENTARZE

znalezionych: 11 na 2 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2    następna następna  ostatnia

237505
18-01-04

25265

Pioroman
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Zaczynasz jak najbardziej ciekawie, bo stawiasz bohatera w nieciekawej sytuacji i jest to zazwyczaj wystarczający powód, by wywołać zaciekawienie czytającego. Intryguje postać małego robota, przykładasz się nawet, by dokładniej ją opisać co jest jak najbardziej na plus. Nie podoba mi się jednak następujący po niej wywód w myślach głównego bohatera, który, mimo, że potrafi być zabawny, to jest zbyt osobisty i intensywny, może gdyby pojawił się później i w formie dialogu, nie postawiłbym tego zarzutu. Wypowiedzi Pawcia są zabawne. Później są dwa problemy z opisaniem myśli Karoliny, po pierwsze jest to niekonsekwencja w narracji, po drugie rażący subiektywizm, bo wykładasz i tłumaczysz zamiast opisać to tak, by czytelnik sam sobie to wywnioskował, ale jest to częsty nietakt. „Karolina o mało nie zemdlała pod naporem tryskającego z jego oczu szału” – to chyba troszkę przesadzone. „Na te słowa Darek zawył płaczliwie, a z ust wypłynęły mu kłęby pary.” – to z kolei bardzo udane, obrazowe, dobrze oddające emocje. Ponarzekam trochę, że nie wspomniałeś wcześniej o tym, że rzecz dzieje się w nocy, no i trochę dziwne, że jak nic nie było widać, to że te wgniecenia na aucie rzuciły się mu w oczy i jeszcze fakt pełni też dodatkowo się z tym gryzie. Karolina niepotrzebnie wałkuje o aniele, to co jest oczywiste dla czytelnika i o czym na pewno już z mężem rozmawiali multum razy. Monolog taksówkarza jest ok, ale niewiele wnosi, moim zdaniem lepiej byłoby zamiast mówić, że go bije, by to w pewnym momencie zrobił po tym jak tak dobrze się o nim wypowiada – taki efekt byłby mocniejszy i zaoszczędziłby tego tłumaczenia. W tym świecie przecież wszyscy ich używają więc dziw, że tylko o nich wciąż mówią, dodałbyś większej wiarygodności wspominając o jakichś innych ciekawostkach tego świata. Scena pożegnania taksówkarza, jest według mnie żenująca i na siłę, ale ogólnie do przełknięcia. Dalej znów narracja przerzuca się na Karolinę i zaczyna się streszczanie, co nie zachwyca i zabija dynamizm. Później dostajemy za dużo z przemyśleń Karoliny, co mogło być tylko zarysowane przez sugestywne opisy i sytuacje, tak by czytelnik sam wyciągnął wnioski, a nie było mu to wałkowane. Konstrukcja momentu powrotu do domu jest udana, żarliwy monolog Darka i opis wyglądu Karoliny - dobrze budujesz tu napięcie. Nie mogli tego Pawcia po prostu sprzedać? ;-) Na końcu też znów tłumaczysz, wystarczyłaby scena w której Darek siedzi sam i np. pali papierosa i się uśmiecha i/lub Karolina przechodzi w nocy koło miejsca w którym normalnie stał Pawcio.

Podsumowując: miałeś bardzo dobry pomysł (przywiódł mi na myśl Pinokia i film AI), sprawnie go zobrazowałeś i stworzyłeś bardzo ludzkie postacie. Czego zabrakło mi najbardziej to większej ilości scen (zamiast streszczania), w których można by lepiej rozwinąć postacie, ich historię z Pawciem, jak i przedstawić inne charakterystyczne dla tego świata szczegóły, a przez to nadać całej historii więcej wiarygodności. Twój utwór pokazuje jednak, że jako czytelnicy jesteśmy w stanie przymknąć oko na wiele niedociągnięć jeśli mamy do czynienia z nietuzinkowym pomysłem. Pozdrawiam.

Odpowiedź autora (18-01-05)

Wow, dziękuję za recenzję, z której mogę wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość. Niestety proza życia powoduje, że nie piszę już prawie w ogóle, nie mówiąc o tym, że takie pomysły jak z "Aniołem..." to już praktycznie wcale do głowy nie wpadają. Niemniej jednak jak czytam po latach ten tekst, to faktycznie dostrzegam w nim wiele linii wprost grafomańskich ;-) A zatem pełna zgoda co do niedoskonałości. Dziękuję i pozdrawiam, Michał.

237440
17-10-08

-

Konto usunięte
Cokolwiek
Gdy Anioł Śmierci przyjdzie do mnie
Zapytam grzecznie czy już pora
Nie będę zwlekał i marudził
Bo po co czekać do wieczora

Jak stary żołnierz zapnę mundur
Poprawię pas - choć skrzypią kości
I powiem krótko - jestem gotów
W najkrótszą podróż do wieczności

Anioł uśmiechnie się łaskawie
I powie do mnie - kapitanie
Wiem żeś odważny był więc śmiało
Chodź na ostatnie rozkazanie

Cokolwiek stanie się TAM ze mną
Jednego jestem pewien święcie
Dostanę rozkaz mój ostatni
I żadnych w „tył zwrot” – już nie będzie

Pan po ojcowsku skinie ręką
W lewo lub w prawo - w tym ordynku
Pójdę na nicość i cierpienie
Lub w wieczny jasny stan spoczynku

Cokolwiek więc się tam wydarzy
Dostanę przydział sprawiedliwy
W krainie cieni i bezkresu
Sąd kłamstwa będzie niemożliwy.

© kpt. M.Mozets (jnwsws) (jeszcze nie w stanie wiecznego spoczynku)
wrzesień 2017

Odpowiedź autora (18-01-05)

Świetny wiersz. Nie omieszkam szukać w nim inspiracji. Pozdrawiam, Michał.

237429
17-09-21

1042

gufy
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Kiedyś już to czytałem. Jest napisane ciekawie i sprawnie, czyta się szybko, dobrze, a wówczas nawet jeśli pojawią się błędy to czytelnik ich nie zauważa. Ja właściwie żadnego nie znalazłem. Temat interesujący ujęty w ciekawej formie i chyba jeszcze nie oklepany. Zakończenie bardzo prawdziwe.

237407
17-09-06

12026

Pestka11k
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo dobrze napisane, zero błędów stylistycznych itp... No takie coś czyta się najprzyjemniej. Tematyka też nietuzinkowa i daje do myślenia, chociaż nie od razu pojęłam sens zakończenia ;) Brawo!

234521
14-12-27

22556

KobietazMagdalii
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo dobrze napisane opowiadanie. Ciekawe postaci, przerażający Pawcio i zmęczeni życiem Darek i Karolina. Moja ocena to 4,5 z powodu zakończenia, które jest dla mnie zbyt zagmatwane, zwłaszcza ostatnie dwa akapity. Jednak czytało się świetnie, chętnie nawet zobaczyłabym film na podstawie rozbudowanej wersji Twojego opowiadania. Pozdrawiam i chętnie przeczytam kolejne :)

234519
14-12-27

-

Konto usunięte
To taki "Nowy, wspaniały świat". U mnie masz 5

234514
14-12-27

24758

Arkadiush
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo klimatyczne opowiadanie, napisane w pełni profesjonalnie. Przedstawiłeś nam interesujący, choć mroczny świat, a właściwie tylko małą jego cząstkę. Szkoda, że nie więcej, bo bardzo wciąga i czyta się jednym tchem. Pawcio na początku przypominał trochę taką przysłowiową teściową, co wszystko najlepiej widzi i wie. Aż się dłonie zaciskają w pięści;) Pozdrawiam.

234505
14-12-26

24900

hag
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Wykreowany przez ciebie świat jest przerażający. Bez nadziei, bez marzeń nie da się żyć. No i ten cholerny Pawcio! Z opisu przypomina lalkę, a lalek zawsze się bałam i coś z tej dziecięcej fobii chyba we mnie zostało. Czytając, czułam ciarki na plecach, a jako zagorzałą czytelniczkę mrocznych kryminałów, nie tak łatwo mnie wystraszyć!

228340
13-01-16

16484

brudnopis
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Nie bój się - wierzę w Ciebie ;) i z chęcią kupię cokolwiek jak tylko ukaże się drukiem.

228316
13-01-15

13232

errarehumanumest
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
To jest profesjonalnie napisany utwór. Oryginalny pomysł przedstawiony z literackim talentem. W tym krótkim opowiadaniu przekazałeś jakąś cząstkę naszej, ludzkiej tęsknoty do świata w którym jesteśmy wolni. Lęk przed totalitaryzmem. Anioł Stróż, który nas przed niczym nie chroni... Czy taka będzie przyszłość ludzi? Jest w Twoim utworze coś z Orwella. Potraktuj to jak komplement, a nie zarzut. Gratuluję i serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedź autora (13-01-15)

Wow, Twój komentarz na nowy sposób odkrywa przede mną moje własne opowiadanie... Dzięki za przeczytanie i ciekawe uwagi, pozdrawiam również.

znalezionych: 11 na 2 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2    następna następna  ostatnia
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.