https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1062
użytkowników.

Gości:
1062
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 32755

32755

Metr dalej

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
07-05-03

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Fantastyka/Filozofia/Biografia
Rozmiar
10 kb
Czytane
282
Głosy
4
Ocena
5.00

Zmiany
10-11-08

Dostęp
A -autor
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: vvv Podpis: VV
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Dziwne opowiadanko, z jeszcze dziwniejszym narratorem.

Opublikowany w:

:*

KOMENTARZE

znalezionych: 6 na 1 stronach

122618
08-03-29

13655

anielica1
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Odebrałam to opowiadanie trochę inaczej i pewnie pod prąd.Zderza mi się tu pierwiastek męski i żeński.Odebrałam też proces stawania się świadomą cząstką wszechświata,która ma "własną ograniczonośc".Powinienem robić to, co wiem ,że powinienem,a obżeram się ciastkiem ,nie chce mi się uczyć,beknięciem zaznaczam swoje istnienie patrząc na swoje "nie--ja"z pobłażaniem.Pozdrawiam

Odpowiedź autora (08-03-29)

To zderzenie było tu ważne- w zasadzie trudno powiedzieć czym są te pierwiastki, a czym nie są, więc i pisać o nich nie łatwo. Ja nie wiem co powinienem robić, no bo dlaczego nauka ma być lepsza niż obżarstwo(?). Interpretuj ten tekst jak uważasz, bo to "pod prąd" być może jest tu najwłaściwsze. ;)

96173
07-05-25

9838

koukounaries
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
do przeczytania tego opowiadania zabierałam się dwa razy. za pierwszym nie dałam rady, początek był zbyt ciężki jak dla mojego zmęczonego umysłu, ale za drugim razem poszło bez problemów :)bardzo się cieszę, że tutaj wróciłam :) tekst mi się bardzo podoba, szczególnie ten sposób narracji. a te this is the end wyrzuciłabym jednak /no bo po co to? ;)/ bo niszczy trochę wrażenia po przeczytaniu tekstu. pozdrawiam

Odpowiedź autora (07-05-26)

Miło, że jendak wróciłaś do tekstu, a że w końcu się spodobał, to już podwójnie miło. A po co to zdanie? Nie wiem, nie wszystko ma konkretny cel (traktujcie to jako część przesłania). Mogła być kropka, albo napis "Koniec", ale wtedy nikt by na to nie zwrócił uwagi ;). Pozdrawiam.

96107
07-05-24

3689

Semprini
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Prawdę mówiąc, to nie zastanawiałem się nad znaczeniem tytułu, ale skoro zapytałeś to spróbuję. Informacja "Metr dalej" zostaje już przyswojona w trakcie tracenia świadomości, co mogłoby symbolizować jakimi niepotrzebnymi informacjami człowiek potrafi zaśmiecać sobie głowę. A może chodzi o to, że jednak kolejne ludzie istnienie, mimo całej swojej pustości, w jakimś bardzo niewielkim stopniu popchnęło cywilizację. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź autora (07-05-24)

To też dobra interpretacja, choć pisząc myślałem o czymś innym :). W momencie gdy z całości, bądź innego typu wielkości, wyodrębnia się mniejsze elementy, okazują się one czymś innej natury. Metr w porównaniu z ogromem wszechswiata jest pozornie niczym, ale może ten wszechświat całkowicie odmieniać (ale tylko w ujęciu subiektywnym poszczególnych podmiotów). Metr dzieli w pewnym momencie narratora od przemiany w inną formę istnienia i metr dzieli dwóch sportowców. Wagi tych wydarzeń nie sposób porównywać- dla bohatera jest oczywiście istotny ten pierwszy metr, jednak świat zewnętrzny bardziej przeżywa ten drugi. Z punktu widzenia całości wszechświata oba przypadki wydają się nic nie znaczące, ale w danym momencie to ta całość przestaje znaczyć cokolwiek (bo przecież słuchając sportowej relacji nie myślimy preważnie o rozmiarach galaktyk). Pozdrawiam również.

94070
07-05-04

3689

Semprini
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo zaskakujący eksperyment. Świetnie pokazałeś rodzenie się świadomości, które jawi się tu jako odseparowanie od całości, wyodrębnianie z siebie coraz większych kawałków, a potem zaistnienie w świecie jako konkretna postać. I tu zaczyna się paradoks, bo owo "ja" powstaje li tylko po to, żeby zadławić się ciastkiem. Zabawna dyskusja w tle (chociaż uczestnikom rozmowy zapewne się taka nie wydawała) tylko ubarwia całą sytuację, a ostateczny zew w postaci beknięcia po zjedzeniu cebulowej wuzetki nabiera jakiegoś metaforycznego znaczenia. To desperacki krok, żeby uratować sens tego bytu, który tak pięknie powstawał - niestety na próżno. I tak kończy się ta tragikomedia, autor zaprzecza jakby każde istnienie miało jakiś sens - w tym przypadku (jak i pewnie w wielu innych) ludzka egzystencja zostaje odarta z pewnego mitu. "...należacy (należący) jak się zorientowałam do syna sąsiadki", "oceniła ciotka natychamiast (natychmiast)". Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź autora (07-05-05)

Dzięki za wnikliwą analizę. Cieszę się, że ta swoista demitologizacja istnienia w końcówce, jest czytelna. Ciekawi mnie jeszcze jak odebrałeś to tytułowe "metr dalej". Pozdrawiam.

94003
07-05-04

11224

amatorka16
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
fajna historia, ciekawy watek fantastyczny:) pozdrawiam

Odpowiedź autora (07-05-04)

Pozdrawiam również :).

93937
07-05-03

2599

Lothwen
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Jak ja kocham takie schizofrenie. Wybacz, ale nic inteligentnego do powiedzenia nie mam (ha!nowość!) Może tylko, że zabieg z narracją ciekawy, dialogi bezkropkowe pasują tu jak ulał. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź autora (07-05-04)

Dobrze jest kochać, nawet schizofrenie. Pozdrawiam równie serdecznie.

znalezionych: 6 na 1 stronach
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.