https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
30

Pięc Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 15

  ROZDZIAŁ II:  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

We wrześniu nagrodą jest książka
Lata
Annie Ernaux
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Pięc Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 15

ROZDZIAŁ II:

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

BLÓŹNIERSTFO

Wygłup metafizyczny... Historyjka o ostatniej szansie danej ludzkości. Uwaga, może urazać uczucia religijne, a nawet antyreligijne

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

Bliskie spotkania

Chodźmy...

TENEBRIS

Ciemność jest wokół nas. A jeśli jest także w Tobie?

INNI

Och, młodzi moi, okultyzm to Wasz wróg! (Z dorosłymi nie inaczej...) Całość w księgarniach.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Krzyż

Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2539
użytkowników.

Gości:
2539
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

FORUM-odpowiedzi

kategoria:  

WYDAWNICTWO W INTERNECIE

forum:  

Opowiadania.pl

temat:  

Ocenianie

opis:  

o osobach, ktore niszczą portal.
nowy temat NOWY TEMAT ODPOWIEDZ
temat otwarty Ocenianie

Wyświetleń
3653

o osobach, ktore niszczą portal. Odpowiedzi
49
Temat utworzony:2012-01-16 13:52:33  
Przez: SzaryCzłowiek
Ostatni post:2017-03-11 12:16:46  
Od: Yourofsky

POSTY

znalezionych: 49 na 4 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2  3  4    następna następna  ostatnia

15802

SzaryCzłowiek
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-01-16 13:52:33  Temat: Ocenianie
...No i wreszcie zaglądnąłem na forum :) Skłoniła mnie jednak do tego bardzo nieprzyjemna sprawa. Sytuacja, która niestety na portalu powtarza się często - psując go :( Chodzi o internetowe trolle. Oczywiście, zaraz pewnie zostanę zakrzyczany, że nie potrafię w pokorze znieść oceny 1. Nie jest to prawdą - przyjmuję wszystkie oceny POD WARUNKIEM ŻE SĄ UZASADNIONE MERYTORYCZNYM KOMENTARZEM. Nie godzę się natomiast na hurtowe wstawianie ocen 1 (2) jak leci bez czytania - bez komentarza dlaczego, lub z "yntelygentnym" komentarzem "1" "głupie" "beznadziejne". Nie godzę się na 1 i 2 wstawiane bez czytania hurtowo w ramach prymitywnej zemsty - bo ktoś został skrytykowany, więc on z uśmiechem wali 1-kami po wszystkich publikacjach osoby, którą od razu znienawidził do potęgi... Jeżeli według czytelnika publikacja jest "głupia" - niech uzasadni - dlaczego, w ktorym miejscu? Co konkretnie się nie podoba?

Mówię NIE internetowym trollom - które w sposób chamski, złośliwy, bez czytania, walą wszędzie jedynkami i dwójami, bez merytorycznego uzasadnienia dlaczego. Najczęściej owe trolle same mają raptem trzy publikacje, wyśmiane przez innych użytkowników za tragicznie niski poziom literacki. Najprawdopodobniej więc wyładowują swą frustrację na innych, piszących lepiej od siebie.

ADMINISTRACJA PORTALU łatwo może eliminować trolle psujące opowiadania.pl. Wystarczy sprawdzić statystykę - ile dana osoba jakich ocen wystawiła. Jeżeli okaże się że średnia wystawionych przez nią 100 ocen to 2... Jeżeli okaże się, że w ciągu minuty wstawiła 10 jedynek - to chyba oczywiste, że wstawiła je hurtem bez czytania, ze złośliwości. Bo nikt nie uwierzy w to, że ktoś w ciągu 6 sekund jest w stanie przeczytać opowiadanie, wstawić ocenę, napisać komentarz ("1" "beznadzieja") i tak w ciągu minuty "zjechać" 10 innych publikacji...

Jestem na portalu prawie 3 lata, uzbierało mi się ponad tysiąc ocen - średnia 4,71 - po czym jeden troll w ciągu chwili sprawia, że ocena za całokształt poezji, opowiadań i komentarzy które tu zamieściłem spada na 4,66.

Wniosek z tego taki: możecie publikować latami, mieć tysiąc bardzo dobrych i dobrych ocen; lecz przyjdzie jeden bezmózgi troll, nawstawia wam wszędzie 1 - i z dnia na dzień obudzicie się ze średnią ocen 3, choćbyście wcześniej mieli 5.
To nie szkółka -i oceny nie są tu wymierne, bardziej wartościowe są komentarze, czy jednak za wartościowy można uznać komentarz "1" "gupie"? (błąd w słowie "głupie" zamierzony, aby ukazać "poziom" trolli).

Czy warto tolerować na portalu osoby, które same nic nie napisały, albo napisały wyśmianego przez wszystkich użytkowników gniota, a jedyną ich działalnością jest wstawianie innym złych ocen i pisanie chamskich pseudokomentarzy?

Niech administracja portalu sama odpowie sobie na pytanie, czy woli aby na portalu byli użytkownicy którzy publikują wiele tekstów pozytywnie komentowanych przez ludzi, a sami życzliwie odnoszą się do innych - nawet jeśli krytykują to krytyka ta jest merytoryczna;
-czy też administracja woli, aby na portalu byli sfrustrowani grafomani, którzy słusznie skrytykowani przez 99% użytkowników mszczą się na całym świecie za to że są beztalenciami i swoim chamstwem zrażają do portalu wartościowych pisarzy.

-

Konto usunięte
2012-01-16 16:03:10  Temat: Dobrze powiedziane
Powiem bardzo krótko: masz 1000 procent racji.

9673

Kern
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-02-08 11:49:26  Temat: Racja
Zgadzam się również.
Problem jest jednak taki, że adminitracja nie wie jak ma ograniczać ocenianie ze względu na uzytkownika. Trzeba jeszcze podać sensowną regułę. Nie można przeciez zablokować ocenianie w zakresie 1-2 bo wtedy oceny zupęłnie stracą sens. Nie można również zablokować nowych użytkowników lub tych co mają mało publikacji.
W tym miejscu przydałaby się jakis sesnowny pomysł.
Póki co ja nie mam takiego i musze żyć z kilkoma wiernymi fanami. Na szczeście szybko się wykruszają i wtedy ich oceny znikają.

22331

Smith12
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-06-09 14:37:26  Temat
Cholera mnie dzisiaj trafiła! Loguję się na stronie i patrzę, a tu ktoś ocenił moje opowiadanie na dwa. Nie o sam fakt niskiej oceny mi jednak chodzi, wiem przecież, że nie wszytskim mogą się podobać moje opowiadania. Problem polega na tym, że za ową dwójką nie idzie żaden komentarz, a użytkownik, który ją wystawił, sam nie ma żadnych publikacji. Stąd moje podejrzenie, że ktoś po prostu utworzył sobie dwa konta i beztrosko postanowił wyniszczać konkurencję. Wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale zastanawiam się, czy redakcja portalu, zakładając, że w ogóle interesują ją problemy publikujących tutaj pisarzy, nie mogłaby czegoś z takimi użytkownikami zrobić. Mam świadomość, że nie da się wykryć, czy ktoś założył sobie drugie, alternatywne i beztroskie konto. Proponowałbym za to, aby użytkownicy nie posiadający własnych publikacji mogli tylko komentować, nie oceniać. Dzięki temu, jeśli mieliby coś sensownego do przekazania, przekazaliby to w komentarzu, a nie niszczyli cudzą wielogodzinną pracę. Wynikałyby z tego jedynie korzyści dla autorów i nikt uczciwy by na tym nie starcił! W przeciwnym razie mogą oni swobodnie wyniszczać innych. Nie po to staram się dbać o najmniejsze szczegóły moich utworów, żeby ktoś niszczył to wszytsko od tak sobie, BO MOŻE I TYLE! W przeciwnym razie proponuję, by wszyscy pozakładali sobie alternatywne konta i dopierniczali ocenami innym, jak im się podoba. Ot taka moja prośba.

22005

kejti2002
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-07-03 20:41:42  Temat
Zgadzam się z Wami, choć chciałabym mieć nawet takie oceny. Licznik pokazuje mi, że sporo osób chociaż wchodzi na moje teksty, ale prawdziwej oceny nie dostałam jeszcze żadnej:(

9673

Kern
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-07-05 09:52:01  Temat: Racja
Zgadzam się z wami.Ale z drugiej strony używanie słów wyeliminowanie konkurencji czy zniweczenie wielogodzinnej pracy to już lekka przesada.
W końcu jedna, czy nawet kilka ocen od jakiegoś niespełnionego buraka to nic wielkiego. To nie jest sklep - my tu nic nie sprzedajemy, tylko się szkolimy, spełniamy swoje hobby i dzielimy z innymi. Jeżeli ktoś tego nie rozumie to jego strata, nie nasza.

20256

MadaX
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-07-05 16:24:59  Temat
"Mam świadomość, że nie da się wykryć, czy ktoś założył sobie drugie, alternatywne i beztroskie konto."

Teoretycznie, można wprowadzić ograniczenie jeden adres IP = jedno konto. Myślę, że nie byłoby to krzywdzące dla normalnych użytkowników, ponieważ jeżeli coś piszesz i traktujesz to poważnie, to przyjmujesz wszystkie oceny, żeby mieć rzetelny obraz poglądu innych ludzi na twoje publikacje.

Oczywiście pojawia się problem zmiennego adresu IP, ale utrudniłoby to życie takim trollom.

Przyszło mi do głowy, też że można połączyć ocenianie z komentarzem. Wtedy, żeby wystawić ocenę trzeba by go poprzeć uzasadnieniem, które nie może być krótsze niż tu wpisz odpowiednią liczbę.

Sam ostatnio dostałem dwójkę od jakiegoś wybitnego krytyka, bez żadnej publikacji, z konta założonego w tym samym dniu.

20256

MadaX
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-07-05 16:27:00  Temat
A nie sorry, założył konto miesiąc wcześniej i przez ten czas zalogował się, niesamowite dwa razy!

15802

SzaryCzłowiek
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2012-11-06 08:11:51  Temat: ocenianie i komentowanie
Jeszcze jedno odnośnie oceniania i komentowania. Nie zdziw się, jeśli będą cię oceniać nie za warsztat pisarski, lecz za twoje poglądy. Przykładów są setki - na tym i innych portalach. Napiszesz opowiadanie o Bogu, lub o wierze? Zaraz wsiądzie na ciebie Front Fanatycznych Ateistów. Wlepią ci 1-ki za sam fakt, że użyłeś zakazanych słów takich jak np "Kościół" "krzyż" "religia" - które powodują u nich natychmiastowy atak drgawek i pianę z ust. (Czyżby opętanie? hehehe).
Skrytykuj rząd - a bojówki Platformy tOtalitarnej rzucą się na ciebie cytując TVN i Wyborczą.
Jest wiele osób na portalu, które oceniają nie tekst, lecz autorów. Napiszesz opowiadanie że wiara w Boga jest piękna? Ateiści będą lepić ci 1-ki i złośliwe komentarze we WSZYSTKICH twoich publikacjach. To samo tyczy bojówek Platformy - skrytykujesz rząd? Będziesz dostawać 1-ki i złośliwe komentarze nawet w wierszach o miłości czy poradnikach kulinarnych. Bo oceniają nie publikację, lecz ciebie. Ateiści trzymają przeciw pisarzom religijnym, wyznawcy PO zwalczają wszystkich, którzy nie popierają "jedynej słusznej" partii.

Na szczęście nie wszyscy są "betonogłowi" i potrafią oceniać PUBLIKACJĘ, zamiast wisieć na danym autorze z nienawistnym zacietwierzeniem "ja ci wszędzie pały powstawiam".

22331

Smith12
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-01-21 14:29:56  Temat
madziusia241, czy mogłabyś łaskawie zostawiać jakiś komentarz, gdy oceniasz opowiadanie, które najwyraźniej nie przypadło Ci do gustu? Byłbym wdzięczny, bo widzisz, poświęciłem na jego stworzenie trochę czasu i fajnie byłoby wiedzieć, co też Ci się w nim nie spodobało, żebym mógł wiedzieć, co poprawić. O ile o to chodziło, bo jak widzę oceniłaś już po kilku minutach od pierwszego i ostatniego kliknięcia w tytuł, co przy tekście o rozmiarze 64kb jest godne podziwu. Szybko czytasz:)
Wiem, wiele wymagam, ale jednak jakieś zasady, nawet niepisane, by się przydały. Możesz się dziwić, że dopytuję o komentarz, bo niby 4 nie jest złą oceną, ale taki już jestem, że gdy nad czymś aż tak się napracuję (przy tym opowiadaniu siedziałem całymi godzinami), to nawet niepozorna czwórka może "zaboleć", gdy jest pozostawiona bez komentarza i gdy właściwie nie wiadomo, co oceniającemu się nie spodobało... Zakładam jednak że tekst przyciągnął Twoją uwagę, skoro oceniałaś go w ogóle, bo widzę, że wystawiłaś w ciągu prawie roku aż pięć ocen. Pozdrawiam, ja:)

1042

gufy
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-01-31 20:46:56  Temat
Smith, wstawia się czwórkę z komentarzem np. "Całkiem fajne opowiadanie, ale nic wielkiego" i niby nic nie można zarzucić, a opowiadanko traci od razu jakieś 0.05 punktu i już jest miejsce w rankingu na twoją pracę. Doświadczyłem tego kilkakrotnie i właściwie już się do tego przyzwyczaiłem. Kiedyś mnie to złościło, teraz pozwala jedynie ocenić na własne potrzeby takiego delikwenta. Oczywiście można jeszcze potem puścić robota, żeby "zeżarł" delikwentowi punkty i już samoocena idzie w górę, a że chamstwo pozostanie chamstwem, "a co to kogo obchodzi". Jestem tutaj ładnych kilka lat i wiem, że portal przeżywał różne koleje losu. Był "nalot" gimnazjalistów, którzy za słabą ocenę swoich prac "na polaka" kosili ludzi, których średnia oscylowała w okolicach piątki, był okres uwielbienia przez młodszą siostrę i jej koleżanki z klasy twórcy, który upierał się że pisze się łep /na określenie zwierzęcego łba/, bo tak gdzieś przeczytał i nikt nie potrafił mu przetłumaczyć, że nie ma racji. Teraz jest moda na trolle, ale minie jak wszystko. Wytrzymaj. Po co kartki z brudnopisami mają leżeć w szufladzie, tutaj jest szansa, że chociaż czasem ktoś coś przeczyta. Zawsze człowieka może spotkać szczęście i ktoś podzieli się dobrą radą. Ważne żeby ją wykorzystać.

22331

Smith12
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-02-01 18:03:50  Temat
Dokładnie gufy o to mi chodzi. Ja jednak niestety chyba jeszcze jestem na tym etapie, że strasznie mnie takie coś denerwuje. Bo istotnie, taka madziusia241, wystawiła ocenę (według mnie nawet nie czytając - co wynika z mojego poprzedniego postu) teoretycznie niepozorną. Bo przecież nie można użytkownikowi o tym nicku zarzucić, że dał 1 czy 2. To by było zbyt podejrzane, stąd czwórka, która akurat wystarczy, by choć po części obniżyć średnią utworu. Brak komentarza lub komentarz w stylu "całkiem, całkiem, ale mi się nie podoba" to przynajmniej dla mnie oczywiste potwierdzenie faktu, że ten użytkownik nawet nie przeczytał opowiadania. Nie oszukujmy się, w przypadku bardzo długiego opowiadania nie chce mi się wierzyć, że ktoś, kto przeczytałby je w całości, nie chciałby podzielić się swoimi odczuciami, nawet negatywnymi. Nie, po co, lepiej tak "dyskretnie", niby niewinną czwóreczką, pokrzyżować szyki autorowi. Nie rozumiem tylko, po co tak robić. Naprawdę robię co w mojej mocy, by się tu nikomu nie narażać, by być maksymalnie obiektywnym i uprzejmym oraz możliwie najbardziej pomocnym użytkownikiem, ale z niektórymi nie wygram. I tu naprawdę nie chodzi o bulwers za czwórkę, tylko za ten brak komentarza właśnie. Rozumiem przecież, że nie wszystkim się może wszystko podobać:) Ale co zrobię, przecież nie będę się wykłócał o czwórkę, bo to zabrzmi komicznie (już pewnie brzmi), jakbym się nie umiał pogodzić z nią...

13447

PCScorpio
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-02-02 22:18:04  Temat
Zdaje się gufy że to moje dwa koemntarze tak boleśnie przeżyłeś, widzę też że uważasz mnie za część "mody na trolle" mimo iż jestem tu akurat 5 lat i nie wystawiam ocen bez komentarza. Nie zawsze jest czas i ochota żeby wyprodukować wielki i wyczerpujący komentarz; a twoje bajki dla wnuków uznałem za właśnie takie - dobre, ale nic specjalnego. Widzę jednak, że niektórzy nie mogą przeżyć tego, że nie dostali piątki i od razu podejrzewają, że ktoś ich celowo obniża w rankingu. Przydałoby się więcej dystansu do siebie, swojej twórczości oraz samego portalu. Trzeba też zauważyć, że jak na posiadacza rzekomych wnuków, to twoja reakcja pod moimi własnymi tekstami była cokolwiek, hmm... niedojrzała :)

13447

PCScorpio
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-02-02 22:35:01  Temat
Generalnie zaś oczywiście zgadzam się z wami, w tym nawet z Szarym Człowikiem. Nie znaczy to jednak, że trzeba się tymi ocenami zanadto przejmować. Niektórzy zapewne uważają ten portal za przepustkę do wielkiej kariery literackiej. Moze tak będzie, może i nie.
A tobie gufy jeśli chcesz, mogę strzelić analizę następnej twojej bajki i to według wybranej metodologii: psychoanalitycznej, marksistowskiej, feministycznej, dekonstruktywnej, hermeneutycznej, do wyboru i do koloru :)

1042

gufy
off-line wyślij wiadomość cytuj dodaj do ulubionych autorów
2013-02-03 18:29:26  Temat
PCScorpio, czyżbyś gdzieś zauważył w moich wypowiedziach jakąkolwiek wzmiankę o Twojej osobie. Ja nic takiego sobie nie przypominam. Twierdzę nawet, że to mój komentarz sprowokował Cię do tego wpisu. Spojrzyj na datę powstania "bajki", a potem się zastanawiaj, czy mogę mieć wnuka czy nie. Myślę, że jesteś jakieś dwa - trzy lata starszy od mojego wnuka /on ma tu na op. konto już prawie 8 lat/. Moja reakcja była po prostu spontaniczna po przeczytaniu Twojego tekstu. Możesz być spokojny, że nie liczę na wielka karierę literacką /chociaż ostatnio dziadki są w modzie, śpiewają, rapują, wystawiają sztuki/, ale nawet zabawa, żeby miała sens musi być uczciwa. Owszem denerwują mnie i irytują wszystkie głupkowate nie rozwinięte komentarze, które nic nie wnoszą. Jak widzę Ciebie też zdenerwowały, bo jak inaczej ocenić Twoją chmm.... reakcję w tym miejscu z wyraźnym adresem do mnie. /Kiedyś było modne powiedzenie " na złodzieju czapka gore" czyli ktoś nie poczuwający się do winy nie reaguje/ Komentarz ma sens jeśli jest odpowiednio rozwinięty, wówczas może być poparty nawet najniższą oceną, bo czegoś mnie uczy, jest prawdziwy i wartościowy /wszak nie wszystkim wszystko się podoba/. Stwierdzenie "fajne", "słabe". "niczego sobie" itp to bzdety, równie dobrze może ich nie być. Uważam, że większą wartość ma dobry komentarz bez oceny niż nawet najlepsza ocena poparta idiotycznym komentarzem lub całkiem go pozbawiona. Ja nie "trawię horrorów" i nie czytam Kinga, dlatego też nigdy nie pojął bym się ocenić jego książki, chociaż zdaję sobie sprawę, że dla miłośników tego gatunku jest On Guru.
Tak na marginesie To chętnie przeczytał bym analizy moich bajek we wszystkich wymienionych przez PCScorpio metodologiach. Mogło by z tego powstać całkiem niezła dzieło. Jeśli można to zamawiam takowe na początek w tych czterech wymienionych metodologiach, postaram się je rzetelnie ocenić i skomentować. Ciekawe mogą być np w feministycznej i marksistowskiej/kiedyś dostałem za nią bardzo pozytywną oceną , wtedy istniał na uczelniach też taki przedmiot jak ekonomia polityczna/, chociaż pozostałe propozycje też niczego sobie.

znalezionych: 49 na 4 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2  3  4    następna następna  ostatnia
Hagan - Ciało bez kości Hagan - Wyjście w mrok BLÓŹNIERSTFO
Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Wygłup metafizyczny... Historyjka o ostatniej szansie danej ludzkości. Uwaga, może urazać uczucia religijne, a nawet antyreligijne
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 15
Auto płaci: 50

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2023 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.