DRUKUJ

 

3.CHEATERZY

Publikacja:

 09-10-31

Autor:

 irask2
Powszechnie wśród grona graczy, oszukiwanie podczas grania poprzez wpisywanie kodów jest uznawane za coś złego. Za upraszczanie sobie gry i bycie nieuczciwym wobec samego siebie. Lub też jest uważane za coś normalnego i coś co nie dośc że ułatwi grę, to jeszcze ją uatrakcyjni. W zależności w której grupie się znajdujesz taką stronę możesz popierać. Mówi się że każdy medal ma dwie strony. Awers i Rewers. Przyjmijmy, że Awers reprezentuje tych którzy nienawidzą cheaterów, a Rewers to ta grupa, która nie widzi nic złego w oszukiwaniu poprzez wpisywanie kodów. teoretycznie ,,oszukiwanie" gry poprzez wpisywanie kodów można uznać za pojęcie względne, gdyż oszukujemy tylko grę. Program, który nie zyskuje nic kiedy odniesie nad nami zwycięstwo ani też nie traci kiedy my wpiszemy kod. Każdy kto przeczytał regułkę wie jakie skutki ma oszustwo. Jednak nie nad tym miałem się wywodzić. Wracając do ,,cziterów" przedstawiłem już bardzo ogólnikowo dwie strony. Ale gdyby się chwilę nad tym zastanowić dojdziemy do wniosku, że kody mogą mieć inne znaczenie niż tylko oszukiwanie w grze, tym samym ułatwianie jej. Co prawda wpisanie kodu równa się z uproszczeniem gry. Ale w bardzo prosty sposób można dojść do wniosku, że w zależności kim jesteśmy (amatorem czy też zawodowcem) inaczej patrzymy na to zjawisko. My zajmijmy się amatorami i lekko zaawansowanymi. Bowiem w tej grupie występuje nasz ,,Awers" i ,,Rewers". Jednak jest też trzecia strona tego medalu (Kant). Spytacie jaka? Zanim odpowiem, zastanówmy się nad tym jakie występują gatunki gier. Kiedy już ustalimy, że mamy gry wyścigowe, przygodowe, RPG, cRPG, sportowe i tym podobne, możemy zacząć zastanawiać się nad tym czy kody w każdym gatunku mają takie same znaczenie? Jak wiadomo gry mają dawać przyjemność, ale nie które są skonstruowane w taki sposób, że są dla niektórych zbyt trudne albo używanie kodów, sprawia że gra od razu wskakuje na nowy poziom grywalności, i to mogła by być trzecia strona medalu, gdyby nie jeden bardzo istotny fakt. Do tej pory przedstawiłem dwie grupy, które są za lub przeciw używania kodów. Ale jest trzecia strona. Tą stroną są wszyscy ci, którzy potrafią obiektywnie spojrzeć na zjawisko cheatowania, które w pewnym sensie pokrywają się z jednym z powyższych zdań.
W każdym gatunku można znaleźć grę, w której kody ułatwiają tą że grę, ale jednak nie pozbawiają przyjemności z zabawy z nią. Jeżeli w tym momencie przyjrzymy się grze ,,GOTHIC", zobaczymy że kody mogą dać wiele dobrego. Co prawda gra zostanie ułatwiona. Ale w zależności od użytego kodu (god mode) przyjemność z gry może zostać popsuta, albo też po prostu może zostać nie zmieniona (kody na broń). Jednakże, by zrozumieć że kody mogą zwiększyć przyjemność z gry wystarczy zagrać w jakąś trudną grę zręcznościową albo inną. Za przykład niech posłuży ,,Jets'N'Guns". Na późniejszych poziomach, wrogów do zniszczenia jest na tyle dużo, że ci którzy są mniej zręczni mogą sobie nie poradzić z tym problem. Wtedy z pomocą przychodzą kody, które ułatwiają rozgrywkę. Co prawda używanie kodów w niektórych grach mija się z celem, a czasem nawet psuje frajdę, z gry. Co z tego, że zajmiesz pierwsze miejsce w grze wyścigowej, w takiej jak Midnight Club II, gdyż od samego jej początku dysponujesz najlepszym samochodem, który daję ci wielką przewagę nad oponentami. Tym samym pozbawiasz się przyjemności płynącej zwycięstwa i adrenaliny płynącej z rywalizacji. A chyba o to chodzi w grze wyścigowej. Frajda i adrenalina. Obiektywizm w tym wypadku jest bardzo indywidualnym pojęciem. Dla każdego użycie tego samego kodu w tej samej grze może mieć inne znaczenie. Co nie zmienia faktu, że jeśli spojrzeć na zjawisko ,,cheatowania" bardzo obiektywnie jasnym staje się, że kody czasem ułatwiają, czasem uprzyjemniają a czasem psują radość z gry.

Zdaje sobie sprawę, z tego że temat został potraktowany powierzchownie, dlatego też czekam na wasze uzupełnienie tego tekstu w komentarzach.P.S. Zapraszam do wyrażania swoich opinii na ten temat.

Data:

 20.10.09

Podpis:

 Ireneusz Kołodziejczyk

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=57565

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl