http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
100

Kości l

Autor płaci:
100

  Fragment powieści roboczo zatytułowanej "kości"  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W czerwcu nagrodą jest książka
W kole stań dziewczyno
Nalo Hopkinson
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Kości l

Fragment powieści roboczo zatytułowanej "kości"

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?

Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy

nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz.

Miłość z internetu cz. XVI - sex panów

zabawa pomiędzy dwoma facetami

Bliżej

Podejdź bliżej

Ciemność

Urywek opowiadania

Miła

Róża zwana Miła

Miłość z internetu - czytaj kolejne części

XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1033
użytkowników.

Gości:
1033
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 80998

80998

Sprzątaczki

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
18-06-16

Typ
F
-felieton
Kategoria
Kariera/Biznes/Inne
Rozmiar
4 kb
Czytane
1479
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
18-06-16

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Sylwiana Podpis: Sylwiana
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Prawie niezauważalne, jak mróweczki.

Opublikowany w:

Szklane domy

Sprzątaczki

„Sprzątaczki”


Obie są małe, obie drobniutkie i nie wiem jakim cudem utrzymują cały wielki budynek w najwyższym porządku. Siedmiopiętrowy wieżowiec, w którym mieści się światowa korporacja lśni czystością.

Pracuje w nim ponad siedemset osób, jest tyle samo biurek, foteli i monitorów. Są wielkie otwarte przestrzenie bez wydzielonych pokoi, z szarą wykładziną pokrywającą podłogę. Jest też kilka małych salek, ze ścianami ze szkła. W każdej z nich jest stół i kilka foteli. Brakuje tylko koszy na śmieci – taka jest ustalona w firmie zasada. Na biurkach nie ma żadnych papierów. Czasem zdarzy się jakiś zeszyt i długopis, lecz cała praca odbywa się w komputerze. Każdy pracownik ma mikroskopijnej wielkości szafeczkę, w której trzyma prywatne rzeczy. Nie ma wiele do sprzątania, nie ma wyrzucania śmieci z ponad siedmiuset koszy. Może dzięki temu w biurze łatwiej utrzymać czystość i porządek.

Szklane domy i przeszklone ściany budynku, których powstanie przewidział Żeromski w swoich „Ludziach bezdomnych”, błyszczą. Nie ma na nich ani jednej plamki, żadnego zacieku. Śladu dotyku, czy małego pyłku. Wszystko na zewnątrz wygląda jak żywe. Pracujący w skupieniu korpoludzie zerkają czasem przez szklane ściany, dając wytchnienie zmęczonym oczom.

Maleńkie duszki wykonują wtedy niby niezauważalną, choć żmudną i monotonną pracę, jak mrówki. Nieustannie, bez przerwy wędrują między piętrami, kuchniami i toaletami. Wszędzie tam, gdzie można coś uprzątnąć, by nie było śladów zabrudzeń.

Obie panie są pogodne, uśmiechnięte, skore do rozmowy. Gdy przychodzę rano do pracy i robię pierwszą kawę, kuchnia lśni czystością. Wszystkie kubki stoją na półeczkach, jeden równiutko wsadzony w drugi, aby zmieściło się jak najwięcej. Cytryny czekają na stosiku w salaterce. Mleka stoją obok siebie w szufladzie. Cztery rodzaje herbat zapraszają posegregowane w glinianych pojemnikach z wieczkiem. Pozostałe są w opakowaniach w szufladzie. Sztućce równiutko poukładane w jeszcze innej szufladzie. Śmieci segregowane, według ich pochodzenia.

W czasie dnia spotykam czasem małe mróweczki, gdy włączają zmywarkę lub ustawiają umyte kubki na półeczkach. Gdy czyszczą express do kawy lub opróżniają zawalony brudnymi rzeczami zlew. Czasem mijam je w łazience, gdzie zaopatrzone w wielki wózek opróżniają pojemniki na odpadki. Uzupełniają zapas ręczników i papieru toaletowego. Czyszczą lustra lub wlewają mydło do pojemników.

Windy są czyste, klatki schodowe również. Korzystam z nich codziennie, wchodząc i wychodząc z pracy. Również idąc na obiad do kuchni położonej na najwyższym piętrze, pod oszklonym dachem, przez który widać niebo. Tam najtrudniej zapanować nad utrzymaniem porządku. Stołówka to miejsce, w której mija się ponad siedemset osób dziennie. W różnych porach dnia, czasem po kilka razy. W celu zwykłego spotkania przy kawie i kanapce lub aby spożyć odgrzany w mikrofali obiad. Stołów, ław i wygodnych zadaszonych nisz jest mnóstwo. Są krzesła i inne siedziska, które regularnie trzeba czyścić. Jest kilka zlewów, zmywarek i mikrofali. Ociekacze na talerze i sztućce. Półki na kubki i szklanki. Expresy do kawy i gorącej czekolady. Tu również panuje porządek. Mróweczki dbają, aby zmywarki chodziły nieustannie i pojawiają się we właściwym czasie, by wyjąć porcję czystych naczyń i nastawić do mycia świeżo zabrudzone. Blaty są suche. Pojemniki na ręczniki papierowe uzupełnione. Kosze na śmieci i odpadki nigdy nie są przepełnione.

Gdzie nieustannie przebywają te dwie małe mróweczki? Czy mają czas, aby na chwilę usiąść i odpocząć? Nie są już młode, to panie pod sześćdziesiątkę. Zwinne i sprawnie wykonują swoją pracę, którą nie wszyscy potrafią dostrzec i docenić. Bez ich pracy, nowoczesny budynek korporacyjny nie byłby tak efektowny, a pracownicy tak zadowoleni z miejsca, w którym pracują.

Gdy kończę, odstawiając kubek do kuchni, zdaję sobie sprawę ile pracy czeka jeszcze obie panie. Stoły i zlew w kuchni, pewnie w każdej jednakowo, zastawione są brudnymi kubkami i sztućcami. Trudno znaleźć miejsce na odstawienie kolejnych. Kosze są pełne różnorakich śmieci. Małe, niewidoczne w ciągu dnia mróweczki szybko nie pójdą do domu, podczas gdy ja i mi podobni korpoludkowie, będziemy sobie już odpoczywać po pracy.

Podpis: 

Sylwiana 15 czerwca 2018
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Legenda o Lerharze Smokobójcy Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy Miłość z internetu cz. XVI - sex panów
Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy? nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz. zabawa pomiędzy dwoma facetami
Sponsorowane: 50
Auto płaci: 500
Sponsorowane: 30Sponsorowane: 25

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.