http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
90

Posłannictwo z gwiazd

  Krótka historia o napotkaniu obcej cywilizacji  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

We październiku nagrodą jest książka
Powtórka z morderstwa
Monika Szwaja
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Posłannictwo z gwiazd

Krótka historia o napotkaniu obcej cywilizacji

Krzyż

Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie.

Noc polarna

Na północy Norwegii.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Jak działa szatan

„Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?” Rdz 3, 1

Uchodźcy, Kopacz i feministki

Co do tak zwanych uchodźców – obowiązuje absolutna poprawność polityczna.

RANKING FILMÓW Z DRESZCZYKIEM

Ranking filmów „z dreszczykiem” skala 1-6

Drugi raz

Dopadły mnie mdłości. Ślina napływała do ust i ciężko było ją przełykać. Przeznaczenie tych narzędzi było dla mnie jasne. Byłem przygotowany do sekcji zwłok. Moich własnych zwłok... (Nie każdy jednak otrzyma drugą szansę)

Nie :-( Święta!

Obok Johna McClane'a, łysawego gościa bez butów, w brudnych spodniach i podartym podkoszulku, usiadł Czerwony Kapturek... Z "życzeniami". ..

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
793
użytkowników.

Gości:
793
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 78032

78032

Egzorcysta Constantine

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
15-03-05

Typ
K
-komentarz
Kategoria
Religia/Duchy/Edukacja
Rozmiar
5 kb
Czytane
4314
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
15-03-05

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: SzaryCzłowiek Podpis: Szary Człowiek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Co ma wspólnego filmowy Constantine z prawdziwym egzorcystą? JEST JEGO ZAPRZECZENIEM

Opublikowany w:

5 III 2015

Egzorcysta Constantine

Wszyscy pewnie oglądali film „Constantine” o bezczelnym egzorcyście i jego pomocnikach. Ja aktualnie oglądam serial „Constantine” z inną obsadą aktorską, lecz identyczną fabułą. Nie ukrywam, że „fajnie” się to ogląda, skłoniło mnie to jednak do napisania kilku słów: czym się różni filmowy Constantine od prawdziwego egzorcysty?
1. Filmowy Constantine jest potępiony. Prawdziwy egzorcysta musi być w stanie łaski by przeprowadzać egzorcyzmy. Potępieniec nie może czynić dobra, walczyć ze złem – najwyżej to on sam może zostać opętany.
2. Constantine jest „mistrzem czarnej magii”, okultystą. Uczy się magii, rzuca zaklęcia. Prawdziwy egzorcysta modli się do Boga, prosi Boga o uwolnienie osoby od władzy demona. Egzorcyzm to nic innego jak modlitwa do Boga – żadne czary mary tajemne rytuały. Okultyzm, magia są zakazane przez Kościół jako drzwi dla demonów właśnie.
3. Constantine „zabija” i wyrzuca demony własną mocą i znajomością okultyzmu. Prawdziwy egzorcysta nie ma żadnej własnej mocy – on modli się do Boga, prosi Boga, i to Bóg zwycięża zło.
4. Demonów (upadłych aniołów) nie da się zabić, bo to byty nieśmiertelne. Dusze ludzkie też są nieśmiertelne – w to wierzą chrześcijanie. „Constantine” wciska nam więc jakąś dziwną wersję religii…
5. Prawdziwe egzorcyzmy trwają nieraz miesiącami zanim nastąpi uwolnienie. Jeśli ktoś jest naprawdę opętany niełatwo pozbyć się „gościa”. Prawdziwe egzorcyzmy nie są tak szybkie i widowiskowe jak na filmach. (Czuję że muszę to napisać zawczasu, by nie zostać zaatakowany „oświeconymi” komentarzami – proszę państwa, zanim Kościół zgodzi się na egzorcyzmy najpierw zasięga opinii psychiatry – czy delikwent nie jest po prostu chory psychicznie. Dopiero opinia psychiatry iż dana osoba nie jest chora kwalifikuje ją do egzorcyzmu. Kwalifikują ją niewytłumaczalne objawy jak np. atak szału na bliskość symboli religijnych, znajomość spraw, których dana osoba nie mogła wiedzieć, plucie gwoździami itp. Oczywiście cynicy wszystko sobie naukowo wytłumaczą… Tylko że
- nie chodzi tu o reakcję na widomy symbol religijny (posłowie SLD i Palikota od lat dostają szału na widok krzyża w Sejmie a nie podejrzewam ich że są opętani) lecz osoba reaguje na np. różaniec w kieszeni którego nie widzi
- cynicy tego typu sprawy tłumaczą sobie podświadomością, lecz ciężko uwierzyć by podświadomość nagle nauczyła kogoś płynnie mówić obcymi językami, lub przepowiedzieć, iż za dwa dni o godzinie trzeciej rano konkretna osoba umrze
- oczywiście, osoby chore psychicznie nierzadko się okaleczają, lecz jak wspominałem - zanim dochodzi do egzorcyzmów dana osoba musi otrzymać opinię, iż chora psychicznie nie jest. Oczywiście, można połknąć gwoździe – kończy się to na szybkiej wizycie w szpitalu… Lecz połknąć garść gwoździ a następnie je wypluć z powrotem? Jeśli umiecie dokonać czegoś takiego, to chciałbym to zobaczyć…)
6. Constantine aby wyrzucić mniejszego demona przyzywa większego, by ten kazał mu pójść do piekła. Zaiste, ciekawy pomysł… Wierzący człowiek nie zwalcza zła złem. Egzorcysta nie przyzywa demonów tylko nakazuje się ujawnić tym, które już są, a potem je wyrzuca

Tak więc… jeśli chodzi o „Constantine” – fajnie się to ogląda, lecz z prawdziwymi egzorcyzmami nie ma serial nic wspólnego. Wręcz przeciwnie, u młodego widza film może wzbudzić błędne przekonania i zainteresowanie okultyzmem. A nie na tym polega walka ze złem, by je do siebie zaprosić i wpuścić.

PS. Manifestacja demona, ujawnienie obecności to jego przegrana – bo pokazał się że jest. A skoro ludzie go zobaczyli to będą starali się go pozbyć, ściągną pomoc.
PPS. Rzecz niezwiązana z Constantine, lecz muszę to dodać odnośnie egzorcyzmów. Bardzo często w programach dotyczących zjawisk paranormalnych (łowcy duchów itp.) w „nawiedzonym” domu pojawia się „profesjonalna” naukowa ekipa, która by wypędzić złego ducha używa… medium, wahadełek, planszy Ouija. Czyli zamiast wypędzić złe duchy – jeszcze je przyzywają. Nic dziwnego, że wiele odcinków kończy się tak „Pomimo oczyszczenia domu przez profesjonalną ekipę zjawiska nie ustały, nasiliły się wręcz i musieliśmy się wyprowadzić”.
PPPS. Największym zwycięstwem szatana jest wmówienie człowiekowi, że go nie ma. Hulaj dusza, piekła nie ma. Ironią jest to, że nieraz najlepszymi sługami diabła są ci, którzy w niego nie wierzą. Oczywiście przesadne zainteresowanie diabłem i uprawianie okultyzmu również źle się kończy.

Podpis: 

Szary Człowiek 5 III 2015
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

AUTOR WYŁĄCZYŁ OCENIANIE

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Krzyż Noc polarna Podstęp
Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie. Na północy Norwegii. Historia trudnej miłości, która powraca po latach.
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 10
Sponsorowane: 19
Auto płaci: 100
Sponsorowane: 19
Auto płaci: 50

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.