http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
60

Wieczór jak nie co dzień.

  Ważniejsza od samego zdarzenia jest sama reakcja na nie.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W październiku nagrodą jest książka
Światła września
Carlos Ruiz Zafon
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Wieczór jak nie co dzień.

Ważniejsza od samego zdarzenia jest sama reakcja na nie.

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?

Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy

nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz.

Miłość z internetu cz. XVI - sex panów

zabawa pomiędzy dwoma facetami

Miłość z internetu - czytaj kolejne części

XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Marzyciele

Opowiadanko fantasy, które dzieje się w tym samym świecie co "Klęska czarnego władcy", ale poza tym nie ma z nim nic wspólnego. Uwaga, dość długie i nudne! Coś o szansie spełnienia marzeń przez dwóch, wprost sobie przeciwnych, marzycieli.

Świt Nowej Ery

Pewien podróżnik w czasie przybył do roku 2010... Kogo szuka i czy uda mu się wykonać zadanie? Moja wprawka w SF - swego rodzaju.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2162
użytkowników.

Gości:
2162
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 23460

23460

poezja śpiewana

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
06-03-10

Typ
F
-felieton
Kategoria
Muzyka/Kultura/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
2848
Głosy
2
Ocena
5.00

Zmiany
06-03-10

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: morning tea Podpis: morning tea
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
o poezji śpiewanej, poezji nieznanej, pięknej a niesłuchanej.

Opublikowany w:

pisane do szkoły :-)

poezja śpiewana

Kiedyś przyniosłam koleżance do przesłuchania jedną z moich płyt, Michała Bajora bodajże. Nastawiłam jakąś prostą piosenkę-opowieść, balladę. Wzięła słuchawki, przez chwilę próbowała wystukiwać rytm piosenki palcami, dotarła do połowy i oddała mi odtwarzacz ze słowami „ładna melodia!”. Od tej pory jakoś rzadziej próbuję wyjaśnić komukolwiek, co to jest to tajemnicze coś, czego słucham.

Coś, co trudno nawet nazwać muzyką. Bo sama linia melodyczna nie jest tu najważniejsza – jej rolą jest głównie uproszczenie przekazu (piosenka, mam wrażenie, łatwiej rozprzestrzenia się wśród ludzi niż wiersz) oraz nadanie odpowiedniego klimatu; to bardziej podkład, aranżacja.

Prawdziwe serce tego gatunku tkwi w tekście – to jest jego duszą, największą siłą, to mnie w nim urzekło. To jest też chyba największą przeszkodą w rozpowszechnieniu go w kulturze, która przekaz i treść oczywiście ceni (choć przyznam, że rzadko słyszę pytanie „a o czym ten zespół śpiewa?”), ale nadal słucha muzyki i to na muzykę w pierwszej chwili zwraca uwagę. Ponadto piosenka poetycka ma to do siebie, że sprzyja jej raczej domowe zacisze, spokój i skupienie uwagi na opowieści, którą chce przekazać – w metrze czy jako akompaniament do zmywania naczyń utwory te czują się po prostu koszmarnie i za nic nie chcą pozwolić się polubić. Trudna jest to więc muzyka, kapryśna i wymagająca.

Skutkiem tych cech jest kolejne utrudnienie, czekające potencjalnych słuchaczy. Mianowicie piekielnie jest o tej piosence cicho i nawet, jeżeli komuś przypadłaby do gustu, najprawdopodobniej na nią nie trafi. Mi było o tyle łatwiej, że w domu nie słuchało się praktycznie niczego innego – w wieku dziewięciu chyba lat pierwszy raz poszłam do Buffo na musical „Metro”, jako mała dziewczynka poznawałam Jacquesa Brela (z tłumaczeń), Magdę Umer, Katarzynę Groniec, Marka Grechutę, Michała Bajora, teksty Osieckiej, Kofty i Młynarskiego… dodam, że także ballady Jacka Kaczmarskiego, który – choć w zasadzie z nieco innej bajki wyjęty – też do świty aktorskiej piosenki się zalicza. Dopiszę jeszcze Wysockiego i Okudżawę z bardów rosyjskich, Leonarda Cohena (Famous Blue Raincoat, Suzanne, Sisters of Mercy) z angielskich i już daję spokój nazwiskom. Wychowałam się na tym, pokochałam i nie żałuję. Kropka.

Zajmę się może natomiast tematyką, skoro już szumnie stwierdziłam, że to najistotniejsze. Oczywiście wszystko zależy od artysty (Okudżawa na przykład ma głównie ballady o podtekście – a może nawet po prostu tekście, tak jest to wyraźne - politycznym) ale jednak prowadzi temat najmniej oryginalny na świecie. Miłość, love, l’amour. A skoro wszyscy na świecie śpiewają o miłości, to pytaniem jest, jak piszą, w jakie ubierają to słowa. Chyba nie zaryzykuję stwierdzenia, że piosenka poetycka faktycznie najlepiej temat ujmuje, bo nie istnieje żadne „najlepiej”: niektórzy lubią słuchać, jak ktoś do nich wrzeszczy o katuszach i cierpieniu głosem nieludzkim cokolwiek – słuchają metalu. Inni wolą mieć podane wszystko swoim językiem, bez zbędnych przenośni, tak jak sami to mówią w potocznej mowie – słuchają hip-hopu, popu, rocka. A ja lubię jak to, o czym ktoś śpiewa, ujmuje niebanalnie, trafnie, delikatnie, tak żeby urzekło. A jeżeli to piosenka – ballada, to chodzi o to, żeby było tak obrazowe, że ten obraz sam się pojawi przed oczyma; chodzi o to żeby artysta tak wymodelował głos i był na tyle autentyczny, że się naprawdę wzruszę. Piosenka aktorska to jest właśnie ten świat – świat gry na emocjach, opowiadania sobie historii, udawania, czarowania słowem i wzmacniania efektu dźwiękiem. Za to chyba przez tą nieliczną, ale istniejącą jakoś ciągle publiczność, uwielbiana.
___

Dawno mnie tu nie było, może w weekend postaram się to nadrobić :) Tekst może nie najbardziej błyskotliwy, miejscami pewnie sztywno dość napisany, kajam się, wiem. Chodziło mi o treść, liczyłam nieśmiało na jakąś dyskusję pod tekstem... na formę już zbrakło energii i za nic nie potrafię tego poprawić. Jest jak jest. Ważne dla nas teksty na ogół nie wychodzą, niestety. Pozdrawiam wszystkich...

Podpis: 

morning tea marzec 2006
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Legenda o Lerharze Smokobójcy Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy Miłość z internetu cz. XVI - sex panów
Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy? nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz. zabawa pomiędzy dwoma facetami
Sponsorowane: 50
Auto płaci: 500
Sponsorowane: 30Sponsorowane: 25

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.